6 października 2005 r. od godziny 19.00 do godziny 7.00 następnego dnia na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki od strony ulicy Marszałkowskiej prezentowana będzie projekcja wideo Lene Berg: Darwin w Warszawie.
Projekt „Darwin w Warszawie” powstał w czasie trzymiesięcznego pobytu twórczego skandynawskiej artystki Lene Berg w artists-in-residence laboratory w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie od kwietnia do czerwca 2005 roku. Sfinalizowany on zostanie w październiku 2005. W nocy z 6 na 7 października od zmierzchu na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie będzie miała miejsce projekcja wideo. Na środkowej części fasady PKiN od strony ulicy Marszałkowskiej pojawi się ogromnych rozmiarów brodata twarz Charlesa Darwina, który śpiewać będzie piosenkę „What a wonderful world”.
Będzie to nie tylko pierwsza tego typu prezentacja na fasadzie PKiN, ale również pierwszy ruchomy i kolorowy wizerunek Darwina. Ten wideoportret Charlesa Darwina powstanie w oparciu o ostatnie fotografie uczonego wykonane w 1878 roku przez jego syna Leonarda. Lene Berg mówi: „Z tego co wiem, Charles Darwin nigdy nie odwiedził Polski ani Warszawy. Myślę więc, że to może być dobry moment teraz w roku 2005, kiedy Polska i Warszawa w tak widoczny sposób się zmieniają. A co bardziej pasuje do symbolu ewolucji i przemian niż fasada budynku, który w swej nazwie zawiera kulturę i naukę?”
Wydarzeniu towarzyszyć będzie publikacja książkowa oraz pocztówka.
Lene Berg studiowała reżyserię filmową na University College of Film, Radio, Television and Theatre w Sztokholmie. Od 1999 roku uczy w szkołach filmowych i artystycznych, między innymi w Art Academy w Sztokholmie i The Universities for Art and Crafts w Oslo. Pracuje jako artystka i reżyserka. Lene Berg jest laureatką nagrody Elephant Prize na Nordic Art Biennal Momentum (2000); w 2003 roku otrzymała grant IASPIS (Międzynarodowy Program Pobytów Twórczych dla Artystów w Sztokholmie) oraz stypendium Akademii Schloss Solitude.
Projekt zrealizowano w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia Pałacu Kultury i Nauki.