Interdyscyplinarne jury w składzie: Małgorzata Gołębiewska, Magdalena Ziółkowska, Monika Szewczyk, Filip Springer, Marta Podsiadło i przewodniczący tegorocznych obrad – Leon Tarasewicz wybrało trzy spośród kilkudziesięciu nadesłanych zgłoszeń.
Laureatami tegorocznej edycji konkursu Fresh Zone, który odbył się pod hasłem Przemiana wsi w miasto – miasta w wieś są: Anna Pichura, Jolanta Nowaczyk i Błażej Kraus za projekt Modułowa działka przyszłości, Aleksandra Goral i Aleksandra Korzelska za projekt I woke up like this oraz Karolina Balcer za projekt Teren prywatny. Serdecznie gratulujemy!
Modułowa działka przyszłości jest lekko ironiczną, utopijną wizją Modułowego Ogrodu Działkowego Przyszłości. Umieszczona na Wiśle, przycumowana do brzegu, widoczna dla każdego tratwa hydroponiczna z ogródkiem działkowym to realizacja marzenia wielu osób o własnym kawałku wsi w środku miasta, a jednocześnie pomnik wszystkich miejskich działek – zarówno tych istniejących jak i zlikwidowanych. Wyróżniając projekt jury zwróciło szczególną uwagę na staranność przygotowanej propozycji, która w warstwie merytorycznej odnosi się do tradycji Rodzinnych/Pracowniczych Ogródków Działkowych. Jury przekonało nawiązanie do planu zagospodarowania dzielnicy Dębniki, która pierwotnie miała realizować idee Miasta-Ogrodu.
I woke up like this zakłada emitowanie piania koguta z Wieży Mariackiej codziennie rano, przez cały czas trwania Festiwalu. Projekt zawiera w sobie z jednej strony silny aspekt ludyczny i afektywny, a z drugiej potencjał krytyczny przywołujący etos pracy wytworzony w warunkach ciężkiej pracy „na roli”, która wymaga sprytu i siły, a mimo to nadal zgodnej z naturą. Jury zaciekawiła w projekcie błyskotliwa gra jaką autorki podjęły z jednym z dźwiękowych symboli Krakowa. Hejnał z Wieży Mariackiej i z pozoru absurdalna propozycja piania koguta to nie tylko ukłon w stronę tematu aktualnej edycji festiwalu, podkreślenie różnic miejskiej i wiejskiej atmosfery, ale także próba wpisania niestandardowej instalacji dźwiękowej w pejzaż Rynku Głównego i wytrącenie mieszkańców oraz turystów z rutyny miejskiej aktywności.
Teren prywatny to projekt podejmujący temat rewolucji agrarnej w Europie Środkowej i Wschodniej przełomu XIX i XX wieku. Rolnictwo tradycyjne przemieniło się w nowoczesne, a bogaci właściciele ziemscy odbierali chłopom pola i grunty, by następnie zagrodzić je i zamienić w pastwiska dla owiec. Proces miał ogromny wpływ na późniejszy rozwój miast i ich industrializację. Współcześnie proces grodzenia nabrał jednak zupełnie innego znaczenia. Obecnie grodzimy osiedla, budynki, a nawet śmietniki w rozpaczliwej próbie kontroli przestrzeni publicznej. W efekcie proces prowadzi do wyparcia życia społecznego – podziału na lepszych i gorszych. Jury doceniło projekt za potencjał krytyczny kryjący się za próbą wygrodzenia niedostępnej dla postronnych prywatnej przestrzeni krakowskiego Central Parku jakim są Błonia, która nawiązuje do wydzielania ze wspólnej przestrzeni publicznej stref dostępnych tylko dla wybranych.
6. edycja konkursu Fresh Zone
Ogłoszenie wyników: 6 sierpnia 2015 roku
Konkurs w ramach 7. Grolsch ArtBoom Festival w Krakowie
Kraków