Nadbałtyckie Centrum Kultury i Dyskusyjny Klub Filmowy Uniwersytetu Gdańskiego „Miłość Blondynki” zapraszają na przegląd filmowy: Filmowe Od-Cienie Andersena realizowany w ramach projektu „Od-Cienie Andersena”. Projekt jest przygotowywany z okazji 200. rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena przez Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Przegląd Filmowe Od-Cienie Andersena odbędzie się pod hasłem: „Historie Najmniej Prawdopodobne” w dniach 19-20 października 2005 roku na Uniwersytecie Gdańskim, ul. Wita Stwosza 55. Podczas dwóch dni zostaną zaprezentowane filmy oparte na twórczości i życiu pisarza.
Współorganizatorzy: Duński Instytut Kultury, Ambasada Królestwa Danii, Ambasada Estonii, Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.
„Przygotowaliśmy zestaw propozycji filmowych, których scenariusz opary jest na prozie lub biografii Andersena. Wśród nich znalazły się zarówno filmy fabularne jak i animowane. Zestaw jest bardzo zróżnicowany, z jednej strony pełne humoru animacje, z drugiej przepełnione goryczą historie. Prezentowane filmy silnie odwołują się do biografii samego pisarza, która wbrew powszechnemu przekonaniu zanurzona jest w mroku bardziej niż nawet jego najsmutniejsze baśnie” – zachęcają do obejrzenia filmów organizatorzy.
Wstęp wolny.
Program przeglądu:
19 października 2005
17.00–17.30 – Wprowadzenie
17.30-19.00:
Krzesiwo, Dania, 1997, 35’
Głupi Jaś, Dania, 1999, 21’
Królowa Śniegu, Dania, 2000, 26’
19.15– 20.30 – H. Ch. Andersen i jego cień, Dania, 1998, 75’
20.45 – 21.45 – Dzikie łabędzie, Estonia, 1987/2005, 60’
20 października 2005
18.00-19.50 Młody Andersen, Dania, 2005, 110’
20.00-21.45 Kalosze szczęścia, Polska, 1958, 104’
Filmy duńskie:
Krzesiwo
Film oparty na znanej baśni H.C. Andersena. Animowany w technice lalkowej/mieszanej. reż. Michail Badica
czas projekcji: 35 min.
Głupi Jaś
Film oparty na baśni H. C. Andersena o biednym chłopcu, którego pomysłowość przyniosła mu miłość księżniczki i połowę królestwa.
Film animowany w technice lalkowej.
reż. Michail Badica
czas projekcji: 21 min.
Królowa Śniegu
Baśń filmowa łącząca elementy techniki cyfrowej z żywym planem. W filmie wykorzystano wykonane przez Królową Danii Małgorzatę II tzw. decoupage, czyli swego rodzaju kolaże, które poddano animacji. Narratorem również jest królowa Małgorzata II, która czyta obszerne fragmenty baśni w języku angielskim.
Królowa Małgorzata II jest niezwykle aktywna twórczo: maluje, projektuje kostiumy i scenografie teatralne, ilustruje książki, a także tłumaczy na duński literaturę francuską. Jeden z realizatorów filmu, Krzysztof Kuncewicz, to grafik polskiego pochodzenia.
reż. Jacob Jorgensen, Kristof Kuncewicz,
scenariusz: Królowa Danii – Małgorzata II
czas projekcji: 35 min.
Hans Christian Andersen i jego cień
Animowany film dla dorosłych, zrealizowany na podstawie baśni Andersena Cień.
H.C. Andersen i jego cień wędrują przez całe życie baśniopisarza – z jego smutkami, strachem, ambicją zostania tancerzem, niespełnioną miłością, seksualnymi marzeniami, urokami sławy i podróży – czyli wszystkim tym, co stanowiło treść życia i pisarstwa Andersena. Poetycki, ale i dowcipny film zarówno w swej estetyce, jak treści.
reż. Jannik Hastrup
czas projekcji: 75 min.
Młody Andersen
Opowieść filmowa osadzona w historycznym tle, traktująca o spotkaniu wrażliwego, osiemnastoletniego Hansa Christiana Andersena z cynicznym dyrektorem szkoły, Meislingiem. Spotkaniu, które całkowicie odmieniło życie Hansa Christiana.
reż. Rumle Hammerich
czas projekcji: 110 min.
Film estoński:
Dzikie łabędzie
Fabularny film oparty na znanej baśni. Romantyczna historia o dzielnej Elizie, która gotowa jest poświęcić wszystko, aby ratować braci. Film z 1987 roku kręcony w naturalnym środowisku łabędzi. Twórcy filmu nawiązali do odgrywającej wielką rolę w baśniach Andersena natury.
reż. Helle Karis
czas projekcji: 60 min
Film polski:
Kalosze szczęścia
Komedia z elementami baśni i fantastyki. Starsze panie – wróżki Terencja i Felicja wędrują po Krakowie. Na wieży Kościoła Mariackiego mają otrzymać „kalosze szczęścia” – buty, dzięki którym można dowolnie przenosić się w czasie i przestrzeni. Dialogi do filmu napisał Sławomir Mrożek, a występują w nim takie gwiazdy jak: Tadeusz Fijewski, Teofila Koronkiewicz, Stefan Friedmann, Kalina Jędrusik, Jan Kobuszewski.
reż. Antoni Bohdziewicz
czas projekcji: 104 min
Filmy zostaną zaprezentowane w oryginalnej wersji językowej z napisami polskimi.