26 września Krakowski Szlak Modernizmu i Instytut Architektury zapraszają na spacer architektoniczny z Michałem Wiśniewskim pt. Trzecie centrum Krakowa – Wesoła i Grzegórzki.
Tematem spaceru będzie zabudowa dzielnic Wesoła i Grzegórzki. Jeszcze na początku XX w. teren graniczny miasta, który skupiony był wokół austriackiego fortu, od lat 20. podlegał szybkim przekształceniom. W okresie międzywojennym od północy obszar ten był zabudowywany kolejnymi domami Osiedla Oficerskiego, od południa kolejne fabryki wyrastały na Grzegórzkach. Największa zmiana rozpoczęła się po drugiej wojnie światowej i podjęciu decyzji o budowie Nowej Huty, kiedy rondo Mogilskie stało się kluczowym węzłem komunikacji pomiędzy dwoma centrami Krakowa. Jeszcze w latach 50. w pobliżu tego miejsca zaczęto wznosić pierwsze budynki biurowe. Rozkwit tego typu zabudowy przypadł jednak na kolejną dekadę i czas podjęcia decyzji o budowie w tej okolicy nowego centrum miasta. W krótkim okresie obok już istniejącego socrealistycznego biurowca PKP powstał tutaj modernistyczny kompleks sądów oraz zaczęto wznosić najwyższy w mieście drapacz chmur – siedzibę Naczelnej Organizacji Technicznej. Celem spaceru będzie przedstawienie kolejnych faz rozwoju obszarów pomiędzy rondem Mogilskim i Kotlarskim, budowę Osiedla Oficerskiego, rozwój architektury przemysłowej Grzegórzek, ideę wzniesienia socrealistycznej bramy do miasta oraz modernistycznego centrum biurowców.
Michał Wiśniewski – absolwent historii sztuki i architektury, interesuje się związkami architektury nowoczesnej i polityki. Pracownik Międzynarodowego Centrum Kultury i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Stypendysta Fulbrighta. Członek zarządu fundacji Instytut Architektury.
Wydarzenie w ramach projektu Krakowski Modernizm. Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miejskiej Kraków
Trzecie centrum Krakowa – Wesoła i Grzegórzki
26 września 2015 r., godz. 10.00
Miejsce spotkania: plac przed Operą Krakowską
Kraków