Listopad i grudzień w Opolu to miesiące podporządkowane Opolskiej Jesieni Literackiej, której trzynasta odsłona właśnie się rozpoczęła. W tym roku – podobnie jak w latach minionych – organizatorzy postawili przede wszystkim na różnorodność literackiej oferty, z którą zwracają się do czytelników i ludzi żywo zainteresowanych współczesną literaturą.
Na panoramę tegorocznych wydarzeń – do których zaliczane są również odbywające się w trakcie trwania Jesieni Literackiej wernisaże, recitale i koncerty – składają się rozmaite spotkania ukazujące zróżnicowanie i bogactwo życia literackiego naszego kraju. Przygotowując program sztandarowych spotkań z czytelnikami, organizatorzy mieli na uwadze głośne książki prozatorskie, wokół których toczono dysputy, inspirujące eseje i ciekawe biografie, a także dobry reportaż czy książki poetyckie, zwłaszcza autorów bezpośrednio związanych z Opolem. Od początku tworzenia Opolskiej Jesieni Literackiej organizatorom przyświeca bowiem intencja, aby kłaść nacisk i szczególnie zwracać uwagę czytelników na książki twórców na co dzień piszących i pracujących na Opolszczyźnie. Nie zabrakło też miejsca dla znakomitych książek krytycznoliterackich i wywiadów. Celem festiwalu jest dotarcie do możliwie jak największej liczby osób o rozmaitych preferencjach literackich, tak aby podczas Opolskiej Jesieni Literackiej każdy znalazł dla siebie jakieś spotkanie, swoją niszę, „swojego” autora.
Z twórców znanych czytelnikom z całej Polski w opolu pojawią się m.in. Magdalena Grzebałkowska, Ziemowit Szczerek, Anna Król i Kazimierz Orłoś. Obchodzone też będą dwie rocznice – 100. urodzin i 15. śmierci ks. Jana Twardowskiego. Czytelnicy będą mieli okazję, by posłuchać muzycznych aranżacji jego poezji w wykonaniu aktorki Ewy Błaszczyk. W programie Opolskiej Jesieni Literackiej znalazły się też spotkania z pisarzami pochodzącymi z Opolszczyzny oraz Literackie Zaduszki, mające przypomnieć twórczość tych, którzy już odeszli.
13. Opolska Jesień Literacka
Od 3 listopada do 14 grudnia 2015 roku
Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu