30 grudnia 2009 roku o godzinie 18.00 w Willi Decjusza w Krakowie, w ramach cyklu koncertowego Dziedzictwo Chopina, odbędzie się ostatni w tym roku koncert – recital fortepianowy Konstantego Wileńskiego. W repertuarze koncertu znajdą się utwory Mozarta, Schumanna i Rimskiego-Korsakova, ale przede wszystkim kompozycje Fryderyka Chopina w interpretacjach klasycznych oraz autorskich aranżacjach Wileńskiego.
Konstanty Wileński pochodzi z inteligenckiej rodziny kijowskiej o bogatych tradycjach muzycznych. Jego dziadek, kompozytor Ilia Wileński, był pierwszym dyrektorem Filharmonii w Kijowie i jednym z założycieli trzech teatrów dramatycznych. Panującą w domu twórczą atmosferę uświetniały spotkania i koncerty, grywali tam znakomici muzycy, jak Władimir Horowitz i Henryk Neuhaus. W domu dziadka bywała także legendarna amerykańska tancerka – Isadora Duncan. Wychowany w duchu artystycznego klimatu domu rodzinnego Konstanty podjął naukę w Konserwatorium Kijowskim, które ukończył z wyróżnieniem. Studiował u znanych pedagogów, takich jak: A. Sztogarenko (kompozycja), R. Łysenko (fortepian). Równocześnie konsultacje z zakresu kompozycji udzielali mu Rodion Szczedrin i Aram Chaczaturian. W 1978 roku ukończył w uczelni tej studia podyplomowe. Od 1983, jako profesor Konserwatorium w Kijowie, prowadził zajęcia z harmonii, orkiestracji i improwizacji.
Jest kompozytorem i koncertującym pianistą. Posiada unikalny talent łączenia klasycznego i jazzowego wykonawstwa. Uprawia różne gatunki muzyki: od wokalno-symfonicznej poprzez symfoniczną, teatralną, kameralną po jazzową. Koncertuje na całym świecie, z tak znakomitymi orkiestrami, jak: Królewską Orkiestrą w Brukseli, Jerozolimską Symfoniczną Orkiestrą czy Filharmonią Moskiewską. Uczestniczył w wielu międzynarodowych festiwalach muzycznych i jest laureatem szeregu z nich: Polska Klasyka (w Opolu), Festiwal Muzyki Żydowskiej (w Wielkiej Brytanii i Izraelu), Warszawska Jesień w 98 r.– jako kompozytor, Gołosijewo 88 (Kijów, Ukraina), XI Międzynarodowy Moskiewski Festiwal, SOLO-DUO-TRIO (Kraków 1989), Festiwal Bethovena (Falsterbo, Szwecja 1998) – jako pianista.
Ma w swoim dorobku siedem płyt z własnymi kompozycjami, a atrakcyjność jego dorobku muzycznego polega na symbiozie muzyki klasycznej i jazzowej: Dziś ambicją tego muzyka jest budowanie pomostów pomiędzy jazzem a muzyką poważną, co zresztą wyróżnia go na tle większości bardzo poważnych kompozytorów i decyduje o jego oryginalności (Ruch Muzuczny, 19 marca, 2000 r.).