W listopadzie w Centrum Kultury Jidysz odbędzie się ostatnie w tym roku spotkanie z literaturą jidysz prowadzone przez Bellę Szwarcman-Czarnotę. Tym razem mowa będzie o Birobidżanie.
Birobidżan to kolejne miasto, w którym napisy na budynku dworcowym i innych gmachach użyteczności publicznej wskazują na to, że jest to miejsce żydowskie. Birobidżan miał być żydowski par excellence. Po co budować państwo żydowskie w Ziemi Izraela, skoro można w Związku Radzieckim – takimi słowami mamiła propaganda radziecka Żydów z całego świata. Wielu szczerze uwierzyło, w tym wielcy pisarze tacy jak Der Nister, Dawid Bergelson, Isroel Emiot, Icyk Fefer, Ester Rozental-Sznajderman. Wielu też prorokowało upadek Birobidżanu. Czy tak się stało? Jak postrzegali Birobidżan pisarze żydowscy? Oto pytania, na które odpowiedzi będzie można poznać podczas spotkania.
Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktor, tłumacz i filozof żydowskiego pochodzenia. Znawczyni tematu dotyczącego kobiet żydowskich. Jest absolwentką Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i Studium Podyplomowego dla Tłumaczy Języka Francuskiego. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Była wieloletnią redaktorką Państwowego Wydawnictwa Naukowego w redakcji filozofii. Autorka haseł do Encyklopedii PWN z zakresu literatury jidysz. Wieloletnia pracowniczka Archiwum Żydowskiego Instytutu Historycznego oraz sekretarz redakcji Biuletynu Żydowskiego Instytutu Historycznego. Obecnie jest redaktorem i felietonistką „Midrasza”.
Spotkanie z literaturą jidysz – Birobidżan
15 listopada 2015 roku, godz. 11.00
Centrum Kultury Jidysz w Warszawie