Cyrograf na własnej skórze i inne opowiadania zawiera siedem nigdy i nigdzie przedtem niepublikowanych opowiadań Stanisławy Przybyszewskiej, wydanych z rękopisów i powstałych za życia pisarki maszynopisów zachowanych w Archiwum Polskiej Akademii Nauk.
Skrzące się erudycją i niezwykle wnikliwe psychologicznie, poświęcone są zarówno historii, jak i czasom współczesnym pisarce. Wielokrotnie powraca w nich motyw uzdolnionej intelektualnie, ambitnej kobiety, usiłującej znaleźć dla siebie miejsce w międzywojennej rzeczywistości. Osiemdziesiąt lat po swojej śmierci Stanisława Przybyszewska wychodzi z cienia sławnego ojca, przemawiając własnym głosem literackim i dowodząc, jak niesłusznie skazano ją na zapomnienie.
Stanisława Przybyszewska (1901–1935) – nieślubna córka malarki Anieli Pająkówny oraz legendarnego młodopolskiego pisarza i skandalisty Stanisława Przybyszewskiego. Mieszkała w Gdańsku od 1923 roku aż do śmierci. Owdowiała w wieku dwudziestu czterech lat, poświęciła się twórczości literackiej, żyjąc jednocześnie w codzienności Wolnego Miasta i świecie swojej ukochanej rewolucji francuskiej. Znana przede wszystkim jako autorka dramatów – sfilmowanej przez Andrzeja Wajdę Sprawy Dantona, nieukończonego Thermidora i jednoaktówki Dziewięćdziesiąty trzeci – była jednak równie utalentowana w dziedzinie prozy.
W tomie można znaleźć utwory: A nasze młode lata, Cyrograf na własnej skórze, Nie morderca jest winien, Pan En, Pentezylea, Przedtem i potem, Ricqui (niedokończony).
Stanisława Przybyszewska, Cyrograf na własnej skórze i inne opowiadania
Premiera: listopad 2015 roku
słowo/obraz terytoria