Trwają ostatnie przygotowania do premiery komiksu o morderstwie księdza Jerzego Popiełuszki, która będzie miała miejsce 25 listopada podczas XIV. Targów Książki Historycznej w Warszawie, w budynku Stołecznego Klubu Garnizonowego WP, Al. Niepodległości 141. O godz. 16.00 w sali 403 odbędzie się spotkanie z autorem oprawy graficznej tego komiksu Krzysztofem Wyrzykowskim i z wydawcą tej pozycji Witoldem Tkaczykiem z Zin Zin Press.
W sobotę, 26 listopada, o godz. 11.00 na Targach będzie można spotkać scenarzystę komiksu Macieja Jasińskiego, który weźmie udział w dyskusji dotyczącej historii Polski w komiksach („Historia w dymkach”).
Krzysztof Wyrzykowski, absolwent gdańskiej ASP, stworzył graficzną stronę komiksu z wielką dbałością o realia tamtych czasów. Zaprojektował też oryginalną okładkę albumu. Wyrzykowski zasłynął jako rysownik paradokumentalnego komiksu „Westerplatte: Załoga śmierci”, a później współtworzył album komiksowy o historii „Solidarności”, który ukazał się nakładem Zin Zin Press w 25-tą rocznicę powstania Związku i zdobył sobie wielką popularność i rozgłos.
Scenariusz komiksu o zabójstwie księdza Popiełuszki napisał Maciej Jasiński, dziennikarz z Bydgoszczy, przez wiele lat związany z pismami komputerowymi, specjalizujący się w grach komputerowych, filmie i komiksie. Jasiński jest pomysłodawcą i autorem wszystkich scenariuszy do zbioru komiksów traktujących o historii „Solidarności” w Polsce – „Solidarność – 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi”, w którym po raz pierwszy ukazał się fragment komiksu o zabójstwie ks. Popiełuszki.
Komiks „Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności” przedstawia ostatni rok życia kapelana „Solidarności”, począwszy od 12 grudnia 1983 r. aż do tragicznej śmierci z rąk funkcjonariuszy SB. Pokazane są szykany, jakim był poddawany duchowny, rewizje, przesłuchania, prowokacja i aresztowanie oraz wcześniejsze próby zamachu na księdza. Komiks ma charakter paradokumentalny, mocno opiera się na faktach, choć część opisanych w nim sytuacji, dialogi, ma charakter hipotetyczny, choć bardzo prawdopodobne, że tak właśnie było w rzeczywistości.
Publikacja uzupełniona jest o życiorys księdza Popiełuszki, archiwalne fotografie oraz teksty kilku jego kazań wygłoszonych podczas mszy za ojczyznę w kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Warszawie w latach 1983 – 1984.
Ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany przez funkcjonariuszy SB 19 października 1984 r. Nie wiadomo dokładnie, którego dnia został zamordowany. Jego skatowane ciało wyłowiono z zalewu na Wiśle koło Włocławka 30 października (podaje się też datę 26 października), a 3 listopada 1984 r. odbył się pogrzeb z udziałem tłumu wiernych, który przerodził się w patriotyczną manifestację
Mimo procesu i skazania bezpośrednich winowajców zbrodni (dziś są oni już na wolności), nie wyjaśniono wszystkich okoliczności morderstwa. Sprawę bada ponownie IPN. W 1997 roku kościół katolicki rozpoczął proces beatyfikacyjny księdza Jerzego Popiełuszki.