W czwartek 1 grudnia 2005 r. o godz. 18.00 w sali kinowej Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie odbędzie się wykład Didiera Fiuza Faustino zatytułowany „Contre une Hygienapolis” („Przeciw Hygienapolis”).
Didier Fiuza Faustino (1968)
Architekt niezależny pracujący we Francji i w Portugalii. Ukończył Ecole d’Architecture de Paris-Villemin (1995); w 1996 roku założył w Paryżu Laboratoire d”Architectures, Performances et Sabotage LAPS, a w 1997 roku pracownie interdyscyplinarną „Le Fauteil Vert”. Współtwórca „Numeromagazine” (portugalskie pismo dotyczące estetyki i sztuki współczesnej) oraz „Numerofestival” (festiwal muzyki elektronicznej w Lizbonie). W 2002 r. wraz z Pascalem Mazoyer otworzył w Paryżu studio architektoniczne „Bureau des Mesarchitectures". Brał udział w wielu międzynarodowych wydarzeniach i wystawach, m.in: Biennale Architektury w Wenecji (2000), Biennale Sztuki w Wenecji (2003), festiwal Archilab (dwukrotnie w 1999 i 2001), wystawa architektury „Expo 02” w Szwajcarii, gdzie zrealizowal pływający teatr. W 2004 r. Frac Centre d’Orleans zorganizował artyście wystawę monograficzną. Obecnie Didier Faustino realizuje projekt domu w La Roche-sur-Yon dla Fabrice Hyberta. Artysta jest laureatem prestiżowych nagród m.in.: „Tabaqueira" w 2001 roku (portugalska nagroda w dziedzinie sztuki współczesnej); „Albums de la Jeune Architecture 2002" – dla młodych francuskich architektów przyznawana przez Ministra Kultury Francji. Jest autorem dwóch książek: "Anticorps", wyd. HYX, 2004; "Stairway to Heaven", wyd. One Star Press, 2000, oraz licznych artykułów.
Didier Faustino działa na granicy architektury i sztuk multimedialnych, badając ich wzajemne stosunki oraz wpływ nowych mediów na architekturę i warunki życia w przyszłości. W swoich pierwszych realizacjach architektonicznych, którymi były domy jednorodzinne, analizowal problem przenikania się sfery prywatnej i publicznej. Faustino bierze udział w globalnej dyskusji nad problemami indywidualnych i zbiorowych form życia. Szczególnie interesują go relacje pomiędzy ciałem, przestrzenią, dźwiękiem, percepcją. W swoich realizacjach (instalacje, performance, projekty komputerowe, video, doświadczenia z dźwiękiem) koncentruje się głównie na zagadnieniu ciała w przestrzeni.
Wykład będzie tłumaczony. Wstęp wolny.