Ponad 200 haseł przedmiotowych, tyle samo cyfrowych zapisów książek i czasopism, ponad 50 tysięcy recenzji, 80 tysięcy rekordów dotyczących artystów i blisko 100 tysięcy zdjęć ze spektakli – dostęp do takich zbiorów otrzymali użytkownicy w dniu premiery internetowej Encyklopedii teatru polskiego.
Platforma zaprezentowana została w piątek (4 grudnia) w siedzibie Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego, stanowić ma internetowe kompendium wiedzy – dostosowane m.in. do urządzeń mobilnych – o polskim teatrze. Prace nad Encyklopedią trwały ponad dwa lata. Powstanie Encyklopedii teatru polskiego to efekt współpracy Instytutu Teatralnego i Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych. Inicjatorką projektu jest dyrektor Instytutu Dorota Buchwald.
W dniu premiery Encyklopedii użytkownicy otrzymali dostęp do ponad 200 haseł przedmiotowych i olbrzymiej ilości materiałów cyfrowych: ponad 50 tys. zdigitalizowanych recenzji, ponad 80 tys. rekordów dotyczących artystów, blisko 100 tys. zdjęć ze spektakli oraz niemal 20 tys. programów teatralnych, afiszy i plakatów. Dzięki współpracy z Biblioteką Narodową udostępnionych cyfrowo zostało także ponad 200 książek i czasopism. Platforma przeznaczona jest dla szerokiego grona odbiorców – można korzystać z niej na poziomie popularno-edukacyjnym, profesjonalnym i naukowo-badawczym.
Prace nad Encyklopedią trwały ponad dwa lata, a zaangażowanych było w nie 100 redaktorów. Pod koniec 2014 roku powołany został specjalny zespół programistyczny, którego zadaniem było wypracowanie oryginalnego, funkcjonalnego i innowacyjnego narzędzia integrującego pracę redaktorów odpowiedzialnych za wytwarzanie treści.
Wszystkie hasła przedmiotowe mają charakter autorski, a za ich koordynację i redakcję odpowiada profesor Małgorzata Leyko. Bazy danych powstają w Pracowni Dokumentacji Instytutu Teatralnego. Merytoryczny nadzór nad zawartością sprawują profesorowie Wojciech Dudzik (prezes Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych) oraz Dariusz Kosiński (zastępca dyrektora do spraw programowych Instytutu Teatralnego).
Twórcy Encyklopedii zwracają uwagę, że rozwijanie tego „wielkiego przedsięwzięcia łączącego elementy klasycznej encyklopedii z kroniką teatru polskiego, z bazami danych i źródeł, z e-biblioteką i e-czytelnią czasopism” będzie miało otwarty charakter.
Encyklopedia teatru polskiego jest projektem, który z założenia nigdy nie będzie skończony. Ma być cały czas uzupełniana i wzbogacana o nowe materiały. Do tej pracy zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby – nie tylko badaczy, ale wszystkich miłośników teatru. Na każdej stronie pojawia się zakładka „Zaproponuj zmianę/uzupełnienie”, która pozwala użytkownikom włączyć się do tworzenia Encyklopedii. Takie sugestie redakcja będzie rozważać, a gdy uzna, że są potrzebne, może także zaprosić do tworzenia nowych haseł osoby, które je zaproponowały – wyjaśniał podczas piątkowej prezentacji Encyklopedii w Instytucie Teatralnym prof. Kosiński.
Encyklopedia teatru polskiego od piątku dostępna jest bezpłatnie dla każdego użytkownika mającego dostęp do internetu, a jej premiera zbiega się w czasie z zakończeniem obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Platforma to przykład projektu, który swój początek ma właśnie w jubileuszowym dla polskiego teatru roku, a który będzie kontynuowany i rozwijany w latach kolejnych.
Internetowa Encyklopedia Teatru Polskiego
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie