Najnowsza premiera to opera Jerzego Kornowicza w formie wyprawy muzycznej na motywach baśni Historia najmniej prawdopodobna Hansa Christiana Andresena. Bohaterem opery jest Czas i jego widomy kształt – Zegar zamieszkujący na operowej wieży zamkowej. Za nami premiera w Szczecinie.
To Czas jest czymś „najmniej prawdopodobnym”, Zegar zaś jest jednym z jego reprezentacji, także świadkiem czasu, instrumentem ukazywania obrazów w czasie spektaklu. Akcja toczy się w różnych przestrzeniach Opery na Zamku. Kolejne sceny w różny sposób odnoszą się do tematu czasu i stanowią kolejne obrazy wytwarzane w pełnych godzinach przez niezwykły zegar. Owe obrazy ilustrowane są za pomocą rozmaitych, często nietypowych instrumentów, ruchu tancerzy oraz projekcji multimedialnych. Spektakl rozpoczyna się i kończy w sali głównej Opery. Pozostałe sceny odbywają się w różnych zakamarkach budynku Opery na Zamku, a widzowie w małych grupach przemierzają korytarze, by na swojej drodze poznać kolejne sceny. Łącznie spektakl odbywa się w aż dziesięciu lokacjach.
„Warto podkreślić, że nasz projekt w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury otrzymał najwyższą ocenę w Polsce. Myślę, że dla nas wszystkich było to małym zaskoczeniem. Ja zawsze staram się być realistą, żeby nie powiedzieć pesymistą. Dlatego było mi bardzo miło, że komisja tak wysoko oceniła ten pomysł. Dzięki temu spektakl jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury za pośrednictwem Instytutu Muzki i Tańca. Od pomysłu do realizacji jest daleka droga. Dlatego kiedy już udało się uzyskać dotację przeszliśmy do tego trudniejszego etapu. Cieszę się, że udało mi się zainteresować projektem tak zacne grono realizatorów. Muzykę skomponował jeden z najwybitniejszych obecnie polskich kompozytorów, wieloletni szef Związku Kompozytorów Polskich i przygotowujący obecnie kolejną edycję Warszawskiej Jesieni pełniąc rolę dyrektora artystycznego tego festiwalu Jerzy Kornowicz. To wielki zaszczyt. Reżyserem jest Natalia babińska, z która miałem już przyjemność pracować m.in. przy realizacji Hrabiny Maricy w naszym teatrze. Ponadto wśród współautorów Historii najmniej prawdopodobnej znalazły się tak znamienite nazwiska jak odpowiedzialna za stronę literacką Beata Chwedorzewska, która pomogła nam przenieść mało znana baśń H. Ch. Andersena do murów Opery na Zamku. Autorami tekstów są znakomici fachowcy od musicali Andrzej Ozga i Marek Bartkowicz. Autorką kostiumów i scenografii jest bardzo uzdolniona Martyna Kander. Nagrania audio przygotował Tadeusz Sudnik. Z kolei bardzo istotne dla tego spektaklu wizualizacje i projekcje są dziełem Macieja Mizgalskiego. Choreografię przygotował szef naszego baletu Karol Urbański, przygotowanie chóru to oczywiście dzieło kierowniczki tego zespołu Małgorzaty Bornowskiej. Reżyserią światel z kolei zajął się Dawid Karolak.” – stwierdził Jerzy Wołosiuk.
Historia najmniej prawdopodobna
Kolejne spektakle: 22.12.2015 roku oraz 27, 28, 29.04.2016 roku
Opera na Zamku, Szczecin