Teatroteka WFDiF to cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Teatroteka WFDiF to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Pokazy odbywają się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.
Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację nowatorskich utworów. Teatroteka WFDiF to także przestrzeń dla reżyserów młodego i średniego pokolenia, którzy mimo znaczącego dorobku teatralnego, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego dzieła audiowizualnego. Projekt realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego, skupionych wokół Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, ma to umożliwić.
Wasza Wysokość – Podczas wyprawy na Kanczendzongę ginie młody chłopak. Towarzysząca mu Wanda tłumaczy na konferencji prasowej, jak do tego doszło. Jeden z uczestników pogrzebu, reżyser – dokumentalista, proponuje Wandzie powrót na Kanczendzongę – po ciało zaginionego alpinisty. Sztuka inspirowana m.in. biografią Wandy Rutkiewicz znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w 2014 roku. Na podstawie tekstu Anny Wakulik w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Pokaz 20 stycznia.
Wizyta – Jurek (Dawid Ogrodnik) udaje się w podróż w rodzinne strony po kilku latach nieobecności. Dla wykształconego w dużym mieście bohatera wizyta w domu rodziców (Ewa Wencel, Krzysztof Stelmaszyk) jest zarówno wyzwaniem, jak i koniecznością. Na podstawie tekstu Radosława Paczocha w reżyserii Agnieszki Maskovic. Pokaz 17 lutego.
Żyd – Dyrektor upadającej szkoły w małym miasteczku, by uratować budynek. Bardziej prominentne postacie grona nauczycielskiego dowiadują się na nim od swojego przełożonego, że łatwo mogą zdobyć fundusze na renowacje ich miejsca pracy – wystarczy tylko odpisać na wiadomość pewnemu Izraelczykowi, którego ojciec uczył się w ich szkole dekady temu. Żyd Artura Pałygi, w reżyserii Anety Groszyńskiej będzie prezentowany 16 marca.
Zakład doświadczalny Solidarność – W sztuce autor próbuje zmierzyć się z legendą Solidarności. Jej dzieje, od strajków sierpniowych, przez stan wojenny, wizytę papieską, aż po dzień dzisiejszy, poznajemy poprzez losy młodej dziewczyny, Grażyny. NA podstawie tekstu Szymona Bogacza w reżyserii Adama Sajnuk. Pokaz 20 kwietnia.
Zgaga – Akcja rozgrywa się w małym miasteczku. Oś fabularną sztuki stanowi odbywająca się w czasie teraźniejszym, interwencyjna rozmowa Kuratorki z Heleną i Tadeuszem – rodzicami niedostosowanej społecznie, udającej psa, niespełna szesnastoletniej Zuzanny. Na podstawie tekstu Ewy Madeyskiej w reżyserii Katarzyny Szngiery. Pokaz 11 maja.
Człowiek bez twarzy – Tytułowym „człowiekiem bez twarzy” jest bohater tej czarnej komedii – Rafał, który zdaje się wyznawać w życiu jedną zasadę – spełnia oczekiwania innych wobec swojej osoby i oszukuje wszystkich dokoła. Uwodzi pracownicę banku, w którym pragnie zaciągnąć duży kredyt dla swej firmy, tylko dlatego, że wyczuwa, że ta tego pragnie. Tekst i reżyseria: Andrzej Bartnikowski. Pokaz 15 czerwca.
Biały dmuchawiec – Sztuka zaczyna się jak dramat paradokumentalny, by w finale zmienić się w czysty surrealizm. Mateusz i Karolina, dwoje studentów szkoły filmowej prowadzi prywatne śledztwo w sprawie morderstwa w góralskiej wsi o nazwie Biały Dmuchawiec. W wyniku ich działań ma powstać film dokumentalny. Tekst Mateusza Pakuły, w reżyserii Agaty Dyczko. Pokaz 21 września.
Kobieta w lustrze – Pięćdziesięcioletnia Zofia poznaje o dwadzieścia lat od siebie młodszą Annę, prawniczkę, która ma ją bronić w procesie sądowym. Zofia została oskarżona o przekroczenie uprawnień psychoterapeutki – wejście w intymną relację z pacjentem. Na podstawie tekstu Piotra Domalewskiego w reżyserii Waldemara Raźniaka. Pokaz 19 października.
Teatroteka WFDiF
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie