Czy nadmiar pamięci może być paraliżujący? Czy od pamięci można się uzależnić? Czy pamięć historyczna jest nam w ogóle potrzebna? Czy zwrot ku historii nie stał się dzisiaj prostą wymówką od społecznej odpowiedzialności? 20 stycznia w Teatrze Powszechnym odbędzie się teatralna premiera Festiwalu Pamięci w reż. Andrzeja Pakuły.
W Festiwalu Pamięci widzowie wraz z twórcami zastanowią się, czy nieustanne przywoływanie przeszłości nie odwraca naszej uwagi od konieczności reagowania na problemy współczesności i kształtowania naszej przyszłości. Przyjrzymy się, czym dla młodych pokoleń jest pamięć o tak odległym doświadczeniu jak Zagłada i II Wojna Światowa.
Teatr Powszechny w Warszawie intensyfikuje działania artystyczno-edukacyjne skierowane do młodego widza, dla którego w większości teatrów brakuje odpowiedniej oferty. Festiwalu Pamięci w reż. Andrzeja Pakuły to druga, po wrześniowym Stanie wyjątkowym w reż. Doroty Ogrodzkiej, odsłona projektu TUMULT! Teatr w Muzeum organizowanego przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Teatrem Powszechnym i Korporacją Teatralną.
Reżyseria: Andrzej Pakuła
Dramaturgia: Jan Burzyński
Scenariusz: Jan Burzyński i Andrzej Pakuła
Przestrzeń: Andrzej Pakuła i Mikołaj Szymkowiak
Muzyka: Wieszcze Niespokojnei Jasiu Klatka
Choreografia: Magda Ptasznik
Film, wizualizacje: Wojtek Kaniewski, Jędrzej Filuś i Mikołaj Szymkowiak
Kostiumy: Sandra Kowalska
Asystentka reżysera: Katarzyna Chrobak
Produkcja: Natalia Andrzejewska
Obsada: Aleksandra Bożek, Maria Robaszkiewicz, Piotr Ligienza, Sławomir Pacek
Festiwal Pamięci
Premiera 20 stycznia 2016 roku
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie