We wtorek, 20 grudnia o godzinie 13.00, w filii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, przy ul. W. Korfantego 34, zostanie otwarta wystawa pt. „Gliniane skarby”.
Wystawa przygotowywana przez Dział Archeologii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu będzie prezentować różnorodne wykorzystanie tego surowca w pradziejach. Gdy po odkryciu ognia człowiek stwierdził, że jest w stanie utwardzić glinę, pojawiło się wiele możliwości. Z gliny budowano domy, wytwarzano przedmioty codziennego użytku, także te związane z kultem i wierzeniami oraz dzieła sztuki. Wytwarzane przez lokalne społeczności charakteryzowały się określoną, typową dla danej kultury formą i sposobem zdobienia.
Na wystawie zaprezenowane zostaną zabytki pradziejowe odkryte na terenie Polski będące własnością Muzeum Górnośląskiego oraz zabytki pochodzące z obszaru basenu Morza Śródziemnego (Egipt, Grecja, Rzym, Etruria, Mezopotamia) wypożyczone z Działu Sztuki Starożytnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Takie zestawienie zabytków pozwoli na bezpośrednie porównanie wyrobów tak różnych i odległych kultur.
Wśród około 200 eksponatów będzie można zobaczyć naczynia, zabawki, lampki oliwne, tabliczki z pismem klinowym, elementy architektoniczne. Do ciekawszych eksponatów należy pokrywa urny grobowej z postacią leżącej zmarłej z n w.p.n.e. z Etrurii, lalka z ruchomymi kończynami z IV w.p.n.e. z Grecji, tabliczka z pismem klinowym z 2092 r. p.n.e. z Mezopotamii. Pokazana zostanie także grecka ceramika czamo- i czerwonofigurowa.
Szczegółowych informacji o starożytnych wyrobach glinianych i ich produkcji dostarczy towarzyszący wystawie katalog.
Czas trwania wystawy: 20grudzień 2005 – 31 marzec 2006