W dniach od 6 do 29 stycznia 2006 roku w BWA Awangarda będzie można oglądać wystawę szkła artystycznego „Szkło zbliża”.
10-lecie śmierci Przesława Kornackiego, artysty szklarza związanego pracą dydaktyczną z wrocławską Akademią Sztuk Pięknych, stało się dla jego przyjaciół i nauczycieli z macierzystej uczelni okazją do organizacji pierwszej tak wielkiej i oczekiwanej od wielu lat wystawy, która dziś prezentuje aktualny dorobek wrocławskiego ośrodka, miejsca niezwykle ważnego na mapie polskiego i europejskiego szkła artystycznego.
Określane mianem „Szkoły wrocławskiej” tendencje na tym polu mają ogromną tradycję, związaną z założeniem we Wrocławiu po wojnie silnego ośrodka dydaktycznego i wystawienniczego w oparciu o lokalne zaplecze hutnicze i wielowiekową historię tamtejszego rzemiosła.
Wystawa ok. 100 prac 27 polskich twórców szkła prezentuje przekrojowy obraz najciekawszych aktualnych poszukiwań artystów w tej dziedzinie. Z pokazu wyłania się obraz przemiany jaka miała miejsce w „nowym polskim szkle” wraz z odcięciem możliwości realizacji projektów dużych hutach. Na „warsztatową samodzielność”, awangardowy i eksperymentalny charakter współczesnego szkła zwraca uwagę publikowany w dwujęzycznym katalogu wystawy esej Pawła Banasia, znawcy i autorytetu teoretycznego w tej dziedzinie sztuki.
Wysoką rangę prezentacji gwarantuje udział najwybitniejszych osobowości polskiego szkła artystycznego reprezentujących różne generacje: Przesława Kornackiego, Stanisława Borowskiego, Zbigniewa Horbowego, Ludwika Kiczury, Małgorzaty Dajewskiej, Wojciecha Olecha, Kazimierza Pawlaka, Krystyny Schwarzer- Litwornii, Konrada Tomaszewskiego, Beaty Stankiewicz – Szczerbik, Grzegorza Staniszewskiego, Mariusza Łabińskiego, Jerzego Chodurskiego, Barbary Zworskiej – Raziuk, Wojciecha Peszki, Andrzeja i Magdaleny Kucharskich, Macieja Zaborskiego, Floriana Gawłowskiego, Beaty Mak – Soboty, Stanisława Soboty, Marty Sienkiewicz, Ryszarda Więckowskiego, Janusza Romaszewskiego, Joanny Sawickiej, Stanisława Gnacka, Agnieszki Surmacz i Pauliny Komorowskiej – Birger.
Na wystawę składają się obiekty, witraże, naczynia i instalacje szklane prezentujące bogactwo rozwiązań formalnych i technicznych towarzyszących zagadnieniu formowania szkła od metod hutniczych, palnikowych, obróbki na gorąco i „na zimno” po coraz popularniejszą w Polsce technikę pate de verre.
Kuratorem wystawy jest prof. Małgorzata Dajewska z Katedry Szkła ASP we Wrocławiu oraz mgr Dorota Schroeder – Szufa z Muzeum ASP we Wrocławiu.
BWA Awangarda, ul. Wita Stwosza 32, Wrocław
wernisaż: 6.01.2006 o godz. 17.00
Fot. Małgorzata Dajewska, Szklany obiekt o śmierci