Przemysław Truściński – według magazynu „Archive” jeden z dwustu najlepszych ilustratorów na świecie, między innymi twórca postaci wiedźmina i strzygi do gry The Witcher – oraz Marcin Rustecki – rysownik, redaktor, który na początku lat 90. wprowadził do Polski amerykański komiks suberbohaterski – będą gośćmi jubileuszowej, dwudziestej edycji Komiksofonu, która stanowi element programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
W programie: autorskie projekcje materiałów video przygotowanych przez gości, wywiady z artystami, sesje rysowania na żywo oraz nowość – warsztaty z podstaw projektowania świata gry prowadzone przez Konrada Czernika z firmy Techland.
Tym razem nie Sanatorium Kultury, lecz infopunkt Barbara, oficjalna klubowa siedziba ESK 2016, będzie gościć ilustratorów – Przemysława Truścińskiego i Marcina Rusteckiego – którzy 12 lutego spotkają się z fanami swojej twórczości. Po raz pierwszy oprócz tradycyjnych 3 części, z których składają się komiksofonowe spotkania, czyli projekcji przygotowanych wcześniej videoklipów prezentujących proces tworzenia ilustracji, wywiadów z artystami oraz sesji rysowania na żywo, odbędą się dodatkowe punkty poprzedzające spotkania z gośćmi. Już o godzinie 16.00 rozpoczną się warsztaty z podstaw projektowania świata gry prowadzone przez Konrada Czernika – lead concept artist w firmie Techland, który pracował przy takich grach jak Dead Island czy Call of Juarez. O godzinie 17.00 konsultacje dla rysowników przeprowadzi jeden z gości – Przemysław Truściński. Każdy, kto przyjdzie z własnymi pracami, będzie mógł liczyć na pomoc w korekcie. Natomiast o godzinie 18.00 rozpocznie się główna część Komiksofonu.
Przemysław „Trust” Truściński – urodzony w Siedlcach. Ukończył liceum plastyczne i wydział Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi. Współtworzył stowarzyszenie Contur, z którym organizował Festiwal Komiksu. Na początku lat dwutysięcznych zamieszkał w Warszawie. Trust tworzy ilustracje, komiksy, malarstwo, murale i scenografie. Publikował swoje prace w najważniejszych pismach i magazynach komiksowych w Polsce. Współpracował m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Dużym Formatem”, magazynami: „Pani”, „Twój styl”, „Elle”, „Glamour”. Jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień. W 1994 roku otrzymał Grand Prix na festiwalu Komiksu w Łodzi, a w 2010 został odznaczony medalem „ Zasłużony dla Kultury Polskiej” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał udział w ponad 100 wystawach w Polsce i za granicą. Trust jest twórcą postaci wiedźmina i strzygi do gry The Witcher.
Na stałe współpracuje z Muzeum Powstania Warszawskiego jako dyrektor artystyczny Komiksowych antologii powstańczych oraz przy wielu innych projektach. Wykonał ilustracje/scenografię oraz plakat promujący przedstawienie Obcy według Alberta Camus’a w reżyserii Anny Smolar. Spektakl wystawiany jest w teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Truściński opublikował kilka albumów i antologii, m.in. Historię Choroby, Najczwartszą RP, Komiks Forum, Komiks W-wa, Tymczasem. Współprowadził i prowadził wiele warsztatów i wykładów, dzieląc się swoją ogromną wiedzą i doświadczeniem. Magazyn „Archive” przyznał Trustowi miano jednego z 200 najlepszych ilustratorów na świecie. Stworzył ilustracje do wielu książek, m.in. do Powrotów Wojciecha Bogaczyka i Adama Pietrasiewicza oraz Rekina z parku Yoyogi Joanny Bator. W 2013 roku w Galeriach BWA Wrocław, Jelenia Góra, Zielona Góra prezentowana była indywidualna wystawa Przemka Truścińskiego, na której swoją premierę miał pierwszy album komiksowy stanowiący monografię artysty.
Marcin Rustecki – po burzliwych latach dzieciństwa i edukacji prawie ukończył Reklamę Handlową w eksperymentalnej szkole pomaturalnej w czasach eksperymentu zwanego PRL. W latach 1981–1990 wziął udział w kolejnym eksperymencie na emigracji w Anglii (głównie w Londynie), gdzie oprócz grania na gitarze i rysowania rozpoczął karierę alternatywną jako m.in. szef kuchni, dekorator wnętrz, tynkarz… a także sporadycznie realizował zamówienia graficzne (np. dla Time Out). Po powrocie do Polski rysował głownie dla „Szpilek”, tłumaczył teksty. Od 1991 roku objął stanowisko redaktora naczelnego w wydawnictwie TM Semic, z którym wprowadził do Polski amerykański komiks suberbohaterski (Marvel, Dc Comics, Image, Dark Horse). Wydawnictwo to całkowicie zdominowało w latach 90. polski rynek komiksowy. Współpracował z połową znanego komiksowego wszechświata, współzakładał duńskie wydawnictwo G. Floy Studio, firmę-matkę polskiej Muchy Comics. Od 2013 wspólnie z Dominikiem Szcześniakiem (scenariusz) powiększa uniwersum Ksionza – albumami Ksionz, Ksionz 2 Era Muriel i spin-offami Diablo Boy, 34 Zera. Pracuje również nad kolejnymi albumami, m.in. Gestalt we współpracy z Danielem Grzeszkiewiczem (do scenariusza Szcześniaka). Przyjaciel zwierząt, mądrych ludzi i gitar, na których gra, jeśli nie rysuje. Jego prace są częścią prywatnych kolekcji w Anglii, Danii, Belgii, USA.
20. Komiksofon
12 lutego 2016 roku
Infopunkt Barbara, Wrocław