Do 31 stycznia 2010 roku w Galerii Oranżeria w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku czynna jest wystawa Jana Mioduszewskiego Fabryka mebli. Na wystawie zaprezentowane sa dwie instalacje: Klasa i Pracownia. Kuratorem jest Mariusz Knorowski. Tematem wystawy jest sztuka i wiedza. Jan Mioduszewski buduje wypowiedź o sposobach tworzenia wiedzy w sztuce. Interesują go metody dystrybucji wiedzy zdobytej przez artystów i teoretyków poprzez system edukacji.
W prawym skrzydle galerii artysta umieścił Pracownię. Ma to szczególne znaczenie w kontekście miejsca prezentacji. W oranżerii Józef Brandt, tworzący w XIX w. polski malarz i właściciel Orońska, urządził letnią pracownię malarską. Jan Mioduszewski przywraca na chwilę aurę tego miejsca, ale zamiast modelki stawia szafę, a na sztaludze jej malarski wizerunek. Każdy z widzów może spojrzeniem objąć modelkę i reprezentację, powtarzając spojrzenie malarza. W tej części wystawy dominuje bezpośredniość doświadczenia, niewolna od szeregu dogmatów jakimi są zasady sztuki. Szafy, namalowana i realna, tkwią pomiędzy imitatio a inventio.
W lewym skrzydle prezentowana jest Klasa. Ta część realizacji odtwarza ideę Klasy poprzez układ 12 stołów w dwóch rzędach. Na czarnych i białych blatach stołów stoją przestrzenne napisy. Każdy stół poświęcony jest innemu hasłu-pojęciu. Wybrane pojęcia dotyczą sztuki, poszukiwania tożsamości, rzeczywistości artystycznej, estetyki. Instalacja Klasa mówi zarówno o niepokojach ucznia, o lękach i ciemnościach, w jakich kształtuje się osobowość, jak i o blaskach i cieniach kariery artystycznej. W tej części umieszczone są również modne pojęcia używane przez krytykę artystyczną oraz pojęcia odnoszące się do kuszących i popularnych strategii artystycznych.
Jan Mioduszewski – od 2002 r. wszystkie wystąpienia sygnuje Fabryka mebli. Projekt Fabryka Mebli zespala malarstwo, interwencje, fotografie, instalacje, działania w przestrzeni publicznej i performance (wg. własnej definicji autora still performance). Realizacje malarskie to obrazy – meble, produkowane przez Fabrykę Mebli. W nieruchomych performance (np. Ściana, Sąsiedzi dla Sąsiadów 2003) Jan Mioduszewski używa malowanych kostiumów. Ważniejsze performance z lat 2003 – 2009 to:
- Ściana
- Rzeźba
- Part nº1
- W kółko po Wrocławiu
- Obiekt chroniony
- Pomnik konny
Artysta brał udział w festiwalu Sąsiedzi dla Sąsiadów (2003 – 2006) na warszawskiej Pradze, Międzynarodowym Festiwalu In the Context of Art / the differences 2006 organizowanym przez Jana Świdzińskiego, w 2007 roku we wrocławskim festiwalu Survival oraz w 5 Triennale Młodych w CRP w Orońsku. Otrzymał wyróżnienie w konkursie malarskim Bielska Jesień w 2005 roku. Dwukrotny stypendysta MKiDN. Pracuje na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. Współpracuje z prof. Jackiem Dyrzyńskim w prowadzonej przez niego Pracowni Wiedzy o Działaniach i Strukturach Wizualnych.