Dziś w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta otwarcie wystawy pt. “Na własną rękę”. Punktem wyjścia dla wystawy jest twórczość dziesięciu młodych artystów, których łączy fakt ukończenia Pracowni Malarstwa prowadzonej od 1996 roku przez Leona Tarasewicza w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Projekt kontestuje przy tym tradycyjne rozumienie szkoły, klasy jako warsztatu genialnego mistrza, nauczającego własnej maniery stylistycznej lub wpajającego swój światopogląd. Praca Tarasewicza z uczniami polega na odrzucaniu akademickich i artystycznych konwencji, nauce świeżego patrzenia na rzeczywistość i konsekwentnego przekształcania samodzielnych obserwacji w najbardziej odpowiednim, indywidualnie dobranym medium (nie tylko malarskim).
Absolwenci jego pracowni w momencie debiutu są dobrze przygotowani do śmiałego spoglądania poza sztuczny świat szkoły. Ich różnorodne wypowiedzi artystyczne wybrane na wystawę nie mają jednego wspólnego mianownika; odnoszą się m.in. do architektury i przestrzeni jako nośników tożsamości i informacji o czynnikach społecznych, badają związki malarstwa z przestrzenią pozaartystyczną, podejmują kwestie stereotypów funkcjonujących w tekstach kultury oraz problemy związane z reprezentacją ciała, fizjologią i genetyką.
W wystawie uczestniczą:
Magda Bielesz, Krzysztof Buczak, Bogna Burska, Marcin Chomicki, Wojciech Gilewicz, Katarzyna Korzeniecka, Marzena Nowak, Anna Okrasko, Konrad Radziejewski, Paweł Szczerepa
Wystawa potrwa do 22 stycznia b.r.