11 marca Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza na wystawę Anarchia i Nowa Sztuka. 100-lecie dadaizmu. Ekspozycja prezentuje prace artystów Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie.
Dadaizm wziął się z reakcji artystów na I wojnę światową, którzy wybrali neutralną Szwajcarię aby uprawiać sztukę absurdalną, antyestetyczną, internacjonalistyczną, prześmiewczą i kwestionującą wszelkie zasady w sztuce i w życiu. Wtedy powstały pierwsze performance’y i pierwsze dzieła interaktywne, zacierające granicę między twórcą a odbiorcą.
Wystawa Anarchia i Nowa Sztuka. 100-lecie Dadaizmu pokazuje, jak różne są skojarzenia z dada artystów reprezentujących odmienne media. Dla performerów ich dadaistyczne korzenie są zupełnie oczywiste i we wszelkich wypowiedziach na ten temat łatwo o truizmy. Jednak w świecie obiektów i nowych mediów, element dada jest zawsze czymś zaskakującym. Na wystawie przeważają obiekty ready-made jak znaczki pocztowe Kamila Kuskowskiego, czasem lekko zmanipulowane jak samochód LS-Motors S-Type Łukasza Skąpskiego, Szachy Waldemara Wojciechowskiego, spłaszczona koszulka Jakuba Czyszczonia, obiekt Rafała Żarskiego ze stołu i talerzy czy instalacja z drewnianych miarek Małgorzaty Szymankiewicz.
Dada to absurdalne, bezużyteczne obiekty jak zużyte filtry wentylacyjne pokryte kurzem Hanny Nowickiej (Esencja) – pochodzące z jej własnej pracowni na Akademii, instalacja z drabin, które do donikąd nie prowadzą Anny Witkowskiej, dziurawa wanna Moniki Zawadzki, czy odwrócony do góry nogami wieszak Adama Witkowskiego. Dada to kierunek łączący sprzeczności – instalacja Danuty Dąbrowskiej łączy logikę mechanizmu z irracjonalnością projektowanego na niej obrazu. Dada to interakcja – jak instalacja sound-artowa Roberta Knutha Da-Dance, która wprowadza widza w trans, karaoke Artura Malewskiego,czy spreparowane pianino Mam wszystkiego dosyć Andrzeja Wasilewskiego.
Dada to absurd – jak miś pokryty kurzem Artura Malewskiego. To nadawanie odpadom i śmieciom rangi dzieła sztuki – jak w wideo Pawła Książka lub obiekt Sectio aurea Emilii Kamińskiej, będący kształtem kupy na Ciągu Fibonacciego . Dada to przewrotny i jadowity humor – wideo Kamila Kuskowskiego czy napis kobieta wykonany z marmuru przez tego samego artystę, wideo z przekleństwami Bartka Otockiego, czy inspirowane twórczością René Magritte’a wideo Anny Witkowskiej Peleryna. Dada w formie to kolaże i asamblaże – tu np. kolaż Olgi Lewickiej. Francis Picabia w swoim tekście Francis Merci! napisał, że nie powinniśmy mieć świadomości własnej płci . Temat gender w dowcipny sposób podejmuje w swojej pracy Ola Ska. Dada to wreszcie tytułowa anarchia. Od samego wejścia widz zostanie wciągnięty w ekspozycję absurdu, humoru i bałaganu – w treści i w formie.
Anarchia i Nowa Sztuka. 100-lecie dadaizmu
Wystawa Artystów Wydziału Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie
Od 11 marca do 21 maja 2016 roku
Wernisaż: 11 marca 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Małgorzata Kaźmierczak
Muzeum Rzeźby Współczesnej
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku