#1050 to interdyscyplinarny program o charakterze artystyczno-edukacyjnym, dla którego punktem wyjścia jest 1050. rocznica Chrztu Polski. Pamięć o tym wydarzeniu stanowi pole do pogłębionej refleksji nad naszą współczesną tożsamością. Poprzez wystawę, wykłady, debaty i warsztaty Centrum Kultury Zamek w Poznaniu – organizator wydarzeń – poszukiwać będzie odpowiedzi na pytanie o wpływ, jaki na naszą tożsamość, kulturę, język, sposób widzenia i opisywania rzeczywistości miała decyzja Mieszka I o przyjęciu chrześcijaństwa. Konsekwencji tego szukać będziemy w otaczającym nas świecie, ukazując relacje między chrześcijaństwem a życiem społecznym.
60 zdań polskich – wystawa
Od 3 marca do 17 kwietnia
Często nie uzmysławiamy sobie, że wypowiadane przez nas zdania mają swój kontekst, posiadając tym samym wartość dokumentalną, będąc świadectwem danej chwili w dziejach Polski.
Wystawa prezentuje zdania przywoływane przez Polaków, cytowane w różnych okolicznościach i przez wielu łatwo rozpoznawane. Zdania pochodzące z naszej historii, literatury, kultury popularnej, opisujące stan naszej indywidualnej i zbiorowej świadomości, wybrane i opatrzone komentarzem przez prof. Jerzego Bralczyka. Do ich prezentacji na wystawie wykorzystany zostanie nie tylko klasyczny nośnik w postaci kartki papieru, ale i współczesna instalacja wizualna. Powstający w ten sposób żywy i ciekawy wizualnie obraz stanowić będzie metaforyczną opowieść o tworzeniu się nowych sensów i znaczeń, o złożoności procesów komunikacyjnych.
Wybór zdań i komentarz – prof. Jerzy Bralczyk
Pomysł – Bartosz Wiśniewski
Koncepcja i aranżacja – Wojciech Luchowski
Identyfikacja wizualna – Marcin Markowski
Instalacja wideo – Arek Nowakowski
Moc truchleje. Debaty o polskim katolicyzmie
Kurator debat: prof. Przemysław Czapliński
Debaty dotyczą czterech złożonych zagadnień, które pozwalają usytuować Kościół w kontekście współczesnej polskiej samowiedzy, polityki, ekonomii i kultury. Większość sporów o Kościół toczonych jest albo ze złą wiarą, albo z nadmiarem dobrej. Skoro jednak słowo „katolik” wzięte z greki oznacza „uniwersalny”, „powszechny”, „ogólny”, organizatorzy postanowili właśnie „powszechność” potraktować jako wartość nadrzędną. Katolicyzm i kościół katolicki uznają za kontekst wszelkich spraw powszechnych w Polsce, a zarazem sądzą, że żadne sprawy powszechne nie powinny być omawiane bez udziału powszechnego.
Kto ty jesteś? Katolicyzm jako element tożsamości zbiorowej i jako tożsamościowe zadanie
9 marca, godz. 18.00
Dyskutanci: prof. AH Tadeusz Bartoś, prof. Dariusz Kosiński, Zuzanna Radzik
Moderator: prof. Przemysław Czapliński
Kościół i państwo – w poszukiwaniu dobrych relacji
6 kwietnia, godz. 18.00
Dyskutanci: Jarosław Makowski, prof. Ewa Łętowska, dr hab. Elżbieta Adamiak
Moderator: Artur Sporniak
Kościół i kultura – mecenat, granice wolności
27 kwietnia, godz. 18.00
Dyskutanci: dr Jakub Dąbrowski, prof. UAP Izabela Kowalczyk, ks. prof. KUL Alfred Wierzbicki
Moderator: Dariusz Rosiak
Ziemia, nasz wspólny dom. Kościół wobec środowiska naturalnego
18 maja, godz. 18.00
Dyskutanci: dr Remigiusz Ciesielski, o. Stanisław Jaromi OFMConv, dr Dominika Kozłowska
Moderator: Michał Olszewski
Czwartki o języku – cykl wykładów
Podczas cyklu wykładów historycy języka zapoznają uczestników z tradycją i kulturą staropolszczyzny. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się m.in. historia języka polskiego średniowiecza, jego kultura, a także analiza wybranych fragmentów tekstów staropolskich. Wykłady przeznaczone są dla szerokiego grona odbiorców, zarówno dla miłośników studiów humanistycznych, jak i dla laików, zaciekawionych tradycją i procesem rozwoju języka polskiego.
O zdaniach polskich – wykład prof. Jerzego Bralczyka
3 marca, godz. 18.00
Chrzest Polski – chrzest języka polskiego? O znaczeniu łacińskiej chrystianizacji dla dziejów polszczyzny – wykład prof. UAM Tomasza Miki z Zakładu Historii Języka Polskiego UAM
10 marca, godz. 18.30
Kościół a język (polski). Konieczność czy świadomość? – wykład dr Doroty Rojszczak-Robińskiej z Zakładu Historii Języka Polskiego UAM
31 marca. godz. 18.30
Średniowieczne Ojcze nasz po polsku. Znad średniowiecznych rękopisów – wykład Doroty Masłej z Zakładu Historii Języka Polskiego UAM, post scriptum wygłosi prof. Tomasz Mika
7 kwietnia, godz. 18.30
Warsztaty Loesje
17 kwietnia i 8 maja. godz. 12.00
Warsztaty przeznaczone dla osób dorosłych. Obowiązują zapisy.
Loesje to międzynarodowa sieć organizacji działających w różnych krajach na rzecz kreatywności, wolności słowa oraz aktywizmu społecznego. Warsztaty prowadzone przez Loesje polegają na zabawie skojarzeniami słownymi i pisaniu krótkich tekstów, z których później wybierane są te najbardziej inspirujące. Złożą się one na nową serię charakterystycznych, czarno-białych plakatów.
Kościół powinien bardziej zaangażować się w ochronę środowiska naturalnego – debata oksfordzka
19 maja, godz. 18.00
Struktura i charakter Debat Oksfordzkich różnią się znacząco od debat w klasycznym ujęciu tego terminu. Toczą się one wokół z góry ustalonej (z reguły bardzo kategorycznej) tezy, czy też propozycji. Jedna strona jej broni, a druga stara się ją obalić. Celem debaty jest zaprezentowanie możliwie szerokiego wachlarza postaw i poglądów, przy jednoczesnej nauce najlepszych wzorców dysputy publicznej, szacunku dla oponentów i kultury słowa. W zamkowej debacie, która będzie miała charakter publiczny, udział wezmą uczniowie dwóch poznańskich liceów (II Liceum Ogólnokształcące im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej oraz V Liceum Ogólnokształcące im. Klaudyny Potockiej). Widzowie będą mieli także możliwość głosowania w celu wyłonienia zwycięzcy.
Debata współorganizowana jest przez Fundację Edukacyjną G5.
#1050
Od 3 marca do 19 maja 2016 roku
Centrum Kultury Zamek w Poznaniu