Wczoraj w Muzeum Narodowym we Wrocławiu otwarto wystawę pt. "Ceramiczne ozdoby Śląska". Jest to wystawa poświęcona pamięci zmarłej w 2004 roku dr Marii Starzewskiej, prezentująca śląską ceramikę od średniowiecza po współczesność. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Najstarsze obiekty to szesnastowieczne i siedemnastowieczne naczynia (np. okazały dzban z Głogowa) oraz kafle (np. z zamku w Chojnowie). Drugi duży zespół to bolesławiecka kamionka, od wyrobów z XVIII wieku ze szkliwem ziemnym, dekoracją rowkowaną i nakładkową, przez naczynia barwnie zdobione gąbką z XIX stulecia, po produkty wykonane w dwudziestowiecznych fabrykach. Śląski fajans ilustrują przedmioty z Prószkowa, z Raciborza i z Glinicy oraz z fabryki w Świdnicy. Porcelana pochodzi z wytwórni wałbrzyskich, ze Strzegomia, z Brzegu.
W części poświęconej ceramice współczesnej zaprezentujemy przede wszystkim ceramikę unikatową – dzieła wychowanków wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, m.in. prace znanych artystów: Krystyny Cybińskiej, Haliny Olech, Władysława Garnika, Rufina Kominka, Ireny Lipskiej-Zworskiej, Ewy Mehl, Mieczysława Zdanowicza. Na wystawie znalazły się również powojenne wyroby z dolnośląskich fabryk. Zobaczyć możemy m.in. naczynia i formy dekoracyjne wytwarzane w latach 50. w bolesławieckiej "Ceramice Artystycznej", kolekcję naczyń porcelanowych – serwisów, figurek i dekoracyjnych talerzy – z tzw. okresu "odwilży" produkowanych przez zakłady wałbrzyskie i fabrykę w Jaworzynie Śląskiej.
Warto przypomnieć, że największe naukowe osiągnięcia dr Marii Starzewskiej dotyczą ceramiki dawnej. To ona nazwała proste "buncloki" artystycznymi, odkryła piękno śląskich naczyń renesansowych, dogłębnie poznała historię polskiego fajansu, zainicjowała gromadzenie we wrocławskim Muzeum wyrobów fabryki w Świdnicy, opisała dzieje śląskich wytwórni porcelany. Była też znakomitym kierownikiem i organizatorem: kustoszem Działu Rzemiosł Artystycznych we wrocławskim Muzeum (1951-1963), dyrektorem tej instytucji (1963-1969) i jej długoletnim kuratorem, w latach 1948-1994 pełniła różne funkcje w Stowarzyszeniu Historyków Sztuki. Należy wreszcie wspomnieć o talencie pedagogicznym Marii Starzewskiej, jej wykładach dla studentów wrocławskiej PWSSP (1951-1963), muzealnych odczytach, prelekcjach, oraz życzliwych "naukach" udzielanych młodszym kolegom w domowym zaciszu w wieku 93 lat.
Wystawa potrwa do 5 lutego 2006 r.