W czwartek, 19 stycznia 2006 r.o godz. 18.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie zostanie otwarta wystawa fotogramów: „Mój świat po dwóch stronach kamery”.
Autorka wystawy, Mirosława Sikorska tak mówi o swoim projekcie:
Do współpracy zaprosiliśmy dzieci z Domów Dziecka oraz ze stowarzyszeń wolontariuszy pracujących z dziećmi z rodzin patologicznych. Program obejmował trzy miasta – Wrocław (Stowarzyszenie “Nasza Rodzina”), Warszawę (Stowarzyszenie “Serduszko dla dzieci”) i Poznań (Dom Dziecka Nr 1). Każdy z ośrodków wyposażyliśmy w aparaty fotograficzne i kamery. Postawą programu było systematyczne uruchamianie w dzieciach ich wyobraźni twórczej, a co za tym idzie siły kreacji, jaka w każdym z nas jest ukryta. Jednak sztuka była tu jedynie formą, poprzez którą uaktywnialiśmy sposoby oglądania świata jako odbicia osobowości i indywidualizmu każdego dziecka.
Stąd chęć pracy z dziećmi żyjącymi w jednym, zamkniętym kręgu, jakim jest Dom Dziecka oraz z dziećmi skazanymi na samych siebie wynikała z chęci stworzenia im możliwości skonfrontowania głęboko skrywanych potrzeb i emocji z utrwalonym na taśmie filmowej czy zdjęciu ich światem realnym. Stąd dzieci dostały do rąk aparaty fotograficzne, kamery, statywy, lampy, filtry. W pierwszym tygodniu pracy przygotowywaliśmy uczestników warsztatów do samodzielnego posługiwania się narzędziem ich opowieści o sobie, świecie, kolegach….Kolejne dwa tygodnie to nie tylko utrwalanie umiejętności już nabytych, ale nade wszystko nauka kreatywnego spoglądania przez wizjer. Zajęcia prowadzone były w kilku grupach tematycznych: portret przyjaciela, moja codzienność, reportaż z ulicy mi najbliższej, przyjaźń i wrogość, podpatrzone życie rówieśników. W efekcie pragnęliśmy doprowadzić do wykształcenia umiejętności oglądania i rozumienia własnych emocji oraz wnikliwej obserwacji tych, wśród których żyjemy. Dziecko stało bowiem po dwóch stronach kamery. Znalazło się w roli reżysera i fotografa, aktora i statysty.
W ramach warsztatów powstało ponad 3000 zdjęć oraz 10 filmów. Po zakończeniu warsztatów we Wrocławiu dwa filmy zakwalifikowały się do konkursu filmów amatorskich w Koninie. Ich emisja festiwalowa dała ich autorom zaproszenia na kolejne przeglądy i konkursy w Polsce. Pomimo tego, że w każdym z miast z aparatem i kamerą pracowała grupa 18 osób to warsztaty absorbowały silnie resztę dzieci, które towarzyszyły nam we wszystkich działaniach.
Nie odmówili nam współpracy polscy dokumentaliści. W warsztaty silnie zaangażowali się: prof. Michał Anioł Bogusławski, Izabela Cywińska, Dorota Latour, Dominika Długokęcka, Sławomir Koecher, Piotr Boruszkowski. Wystawa w CSW składa się z 30 wielkich wyróżnionych fotogramów oraz z reportaży fotograficznych z pracy warsztatowej. Wystawie towarzyszy pokaz filmów powstałych w czasie warsztatów oraz premiera filmu Piotra Balsa (lat 13) o Ewie Błaszczyk. Prezentacji dopełnia katalog z płytą DVD prezentującą dorobek dzieci oraz z komentującymi tą pracę “dobrymi duchami” naszej inicjatywy: Izabelą Cywińską i Kazimierzem Kutzem.
Mira Sikorska
Wystawa będzie czynna do 22 stycznia 2006 r.
Autor programu: Mirosława Sikorska – reżyser filmowy
Współpraca:
Waldemar Stachowiak – fotograf, operator
Adam Leniec – reżyser filmowy
Projekt nagrodzony został w polskiej edycji europejskiego konkursu Arts&Business Awards organizowanego przez fundację Commitment to Europe Art&Business.
1 komentarz
Good work, keep us posting, you are very good writer.