24 marca w polskich księgarniach pojawi się nowa książka Andrzeja Zasiecznego Zdrajcy, donosiciele i konfidencji, w okupowanej Polsce 1939–1945. Autor porusza trudny temat i pokazuje, że wybory dokonywane przez bohaterów książki trzeba oceniać z perspektywy czasów, w których przyszło im żyć.
Jedną z najważniejszych metod zdobywania informacji i zwalczania działań niepodległościowych Polaków miało być stworzenie rozbudowanej siatki donosicieli i konfidentów oraz nakłonienie wybranych osób do zdrady. Od pierwszych dni okupacji Niemcy dążyli nie tylko do stworzenia skutecznej administracji na zajętych ziemiach polskich i wdrożenia mechanizmu ich ekonomicznej eksploatacji, lecz także chcieli w pełni podporządkować sobie Polaków i złamać ich ducha oporu.
W tym celu nie tylko natychmiast wprowadzili politykę krwawego terroru, mordując już od września 1939 roku, na podstawie wcześniej przygotowanych list proskrypcyjnych, działaczy niepodległościowych, powstańców śląskich i wielkopolskich, przedstawicieli inteligencji (kontynuacją tych działań była tzw. Akcja A-B), lecz także rozbudowywali aparat bezpieczeństwa, w tym różne struktury policyjne na czele z Gestapo (tajna policja polityczna). Okupanci świetnie zdawali sobie sprawę, że charakter narodowy Polaków będzie ich popychał do stawiania w wieloraki sposób oporu biernego i czynnego oraz tworzenia organizacji konspiracyjnych.
Andrzej Zasieczny, Zdrajcy, donosiciele i konfidenci w okupowanej Polsce 1939–1945
Data premiery: 24 marca 2016 roku
Wydawnictwo Bellona