27 kwietnia odbyła się premiera książki Chiny bez makijażu Marcina Jacobiego.
Chiny bez makijażu to niezwykła podróż przez współczesne Państwo Środka, do której zaprasza czytelników znawca i pasjonat chińskiej kultury, Marcin Jacoby. Autor proponuje opowieść o chińskiej teraźniejszości widzianej przez pryzmat historii kulturowej, politycznej i gospodarczej, ale i bezpośrednich, osobistych doświadczeń – życia i pracy z Chińczykami, a także obserwacji z licznych podróży do Chin.
Dzięki połączeniu wiedzy sinologicznej, reportażu i zapisków z podróży powstała subiektywna opowieść o chińskich doświadczeniach współczesności. Marcin Jacoby pokazuje, że szybkim wprowadzeniem do taoizmu może być próba przeżycia na chińskim skrzyżowaniu, a kluczem do zrozumienia chińskich sukcesów odpowiedź na pytanie, dlaczego największym marzeniem młodych Chińczyków jest… sen. Utrzymujący się w Chinach na alarmującym poziomie współczynnik Giniego (wskaźnik stopnia rozwarstwienia społecznego) traci na abstrakcyjności, kiedy w opowieści autora marmurowe ściany potężnych banków w Szanghaju kontrastują z glinianymi lepiankami bez okien i bieżącej wody w prowincji Shanxi. Czego można się dowiedzieć o Chinach, obserwując sztukę zarządzania tłumami na chińskim dworcu? Jak wygląda życie na co dzień wobec wszechwładnej cenzury? Autor prowadzi czytelnika przez chińską rzeczywistość z pewnością eksperta, ciekawością podróżnika i pasją wielbiciela.
Marcin Jakoby | Chiny bez makijażu
Premiera: 27 kwietnia 2016 roku
Wydawnictwo Muza SA
1 komentarz
Dziwi mnie, że w Chinach spada sprzedaż dzieł sztuki. Coraz bardziej zamożne społeczeństwo, ale liczby nie kłamią: “Sytuacja na rynku sztuki pogorszyła się przede wszystkim w Chinach. Całkowita sprzedaż dzieł, według badań Art Market Monitor of Artron, spadła w 2015 roku w porównaniu z rokiem ubiegłym o 23%. Na chińskich licytacjach wydano jedynie 11,8 mld $. Oznacza to, że po raz pierwszy od 2012 roku kraj spadł na 3 pozycję, oddając drugie miejsce Wielkiej Brytanii. W Zjednoczonym Królestwie sprzedaż zmniejszyła się do 13,5 mld $ ― o 9%. Niekwestionowanym liderem są Stany Zjednoczone, gdzie sprzedaż wzrosła do 27,3 mld $ ― o 4%.” źródło: http://numarte.com/pl/events/raport-clarka-andrewsa-ze-sprzedazy-dziel-sztuki-dochody-z-aukcji-spadaja
A książkę chętnie kupię, w formie elektronicznej.