Od 25 kwietnia w Bielsku-Białej można oglądać wystawę Pola. Polska lalka artystyczna. Wystawa towarzyszy XXVII Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuki Lalkarskiej, organizowanemu przez Teatr Lalek Banialuka.
To wystawa prac artystek skupionych w grupie Polska Lalka Artystyczna POLA, której głównym założeniem jest popularyzacja w Polsce lalkarstwa w jego najbardziej wartościowych, artystycznych formach. Stowarzyszeniu patronuje Józef Wilkoń i Fundacja Arka im. Józefa Wilkonia.
Za lalkę artystyczną uważany jest obiekt plastyczny – rodzaj rzeźby portretujący człowieka. Jest to dzieło całkowicie autonomiczne, niebędące lalką teatralną, postacią ilustrującą jakąś fabułę ani elementem większej kompozycji. Ważna jest siła przekazu estetycznego i emocjonalnego.
Na wystawie znajdzie się prawie sto lalek. Rozmaitych. O twarzach radosnych, zagniewanych, wykrzywionych bólem, prześmiewczych, zafrasowanych, przyjaźnie uśmiechniętych, a nawet przepojonych mistycznym uniesieniem. Każda lalka ma własny charakter oraz styl i niemal każda prowokuje do rozpoznawania odbitych w niej emocji. One posiadają nie tylko indywidualny kształt, ale też coś więcej. Ale co? Niektórzy mówią: mają też i duszę… Może tak. Wszak powstały w pracowniach plastycznych artystów uznanych, a jednocześnie stale poszukujących nowych twórczych dróg: Klaudii Gaugier, Renaty Gołaszewskiej-Adamczyk, Pauliny Kary, Inez Krupińskiej, Małgorzaty Maćkowiak i Mirosławy Truchty-Nowickiej.
Wystawie artystów grupy POLA towarzyszy film dokumentalny Grzegorza Adamczyka i Jana Strękowskiego ukazujący sylwetki twórców lalek, ich artystyczne inspiracje i sam proces.
Pola. Polska lalka Artystyczna
Od 25 kwietnia do 22 maja 2016 roku
Kurator: Małgorzata Maćkowiak
Artystki biorące udział w wystawie: Klaudia Gaugier, Renata Gołaszewska-Adamczyk, Paulina Kara, Inez Krupińska, Małgorzata Maćkowiak, Mirosława Truchta-Nowicka
Teatr Lalek Banialuka w Bielsku-Białej