Do 6 czerwca w Kolonii Artystów w Gdańsku potrwa wystawa Rzeźnia nr 5, na której swoje najnowsze prace prezentuje Daniel Cybulski.
Jeżeli najważniejszym zadaniem dyskursu jest uczulenie człowieka na istnienie stłumionych marginesów istoty malarstwa, to malarstwo Daniela Cybulskiego przeradza się w dyskurs obowiązujący w pewnej przestrzeni i czasie. Jego etyczne prawo w kontekście do przekazu „niemożliwego” staje się instancją i motywacją. „Niemożliwe” do przekazania staje się świadomością, postuluje tolerancję dla „szaleństwa” dualizując techniki argumentowania i metaświadomości […].
Cybulski chroni estetyczną istotę, przypomina o etycznych cechach malarstwa. Posługuje się specyficzną autokontrolą, która pozwala mu na zachowanie autonomii i powagi wobec powierzchownego opisu rzeczywistości […]. Jego obrazy ciągle przypominają o konieczności interpretacji, a z drugiej strony każą nam zapomnieć o nadinterpretowaniu […]. Malarstwo Cybulskiego to doskonały środek alternatywnej informacji. Wzbudza przeświadczenie, że każdy komentarz jest chybiony i wymyka się interpretacji. Terminy niewypowiedziane i niewyobrażalne to wielka zaleta malarstwa artysty.
Tekst: Emilia Wojszel
Daniel Cybulski, Rzeźnia nr 5
Od 19 maja do 5 czerwca 2016 roku
Wystawa odbywa się w ramach projektu „Mieszkańcy”
Kolonia Artystów
Gdańsk