3 czerwca we Wrocławiu rozpoczyna się Międzynarodowy Przegląd Filmowy Świat bez wolności. Wydarzenie obejmuje spotkania ze sztuką filmową i historią, o której opowiadać będą twórcy, naukowcy, dziennikarze, a także świadkowie przełomowych wydarzeń.
Wrocław odwiedzą m.in. Jiří Menzel, Marta Meszaros, José Torres, dawni opozycjoniści i obecni aktywiści na rzecz demokracji. Każdy dzień przeglądu to inne fascynujące spotkanie.
Festiwal to próba pokazania problemu, jakim jest świat bez wolności, z perspektywy innego kraju, m.in. ludowych demokracji (Węgry, NRD, PRL, Czechosłowacja) i ZSRR, a także Chile w okresie rządów Pinocheta.
W programie znalazło się łącznie 13 filmów. Widzowie będą mieli szansę zobaczyć produkcje ikoniczne dla historii kina, jak również filmy mało w Polsce znane. Wątkiem wspólnym jest człowiek w świecie dyktatur i totalitaryzmów.
Ważne jest dla nas to, by wielką historię, formy działania dyktatur i totalitaryzmów, przybliżyć z perspektywy jednostki. Przeszłość jest kluczem do zrozumienia teraźniejszości, a z perspektywy człowieka widać lepiej, jak wygląda świat bez wolności, jak wielką wartością jest wolność i jak wysoką cenę trzeba nieraz za nią płacić – mówi dr Robert Żurek, dyrektor wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Międzynarodowy Przegląd Filmowy Świat bez wolności
Od 3 do 11 czerwca 2016 roku
Organizator: Instytut Pamięci Narodowej w ramach Europejskiej Stolicy Kultury – Wrocław 2016
Kino Nowe Horyzonty
Wrocław