W dniach 9-12 marca, o godz. 19, w TR Warszawa po raz pierwszy w tym sezonie grany będzie głośny spektakl „4.48 Psychosis”, przedstawienie na podstawie ostatniego dramatu brytyjskiej dramatopisarki Sarah Kane w przekładzie Klaudyny Rozhin.
„4.48 Psychosis” w reżyserii Grzegorza Jarzyny to przejmująca, opowiedziana w sposób poetycki historia dziewczyny nieuchronnie zmierzającej do samobójstwa. Siłą tego spektaklu jest przede wszystkim kreacja Magdaleny Cieleckiej.
Obsada: Magdalena Cielecka, Katarzyna Herman, Mariusz Benoit, Rafał Maćkowiak, Waldemar Obłoza.
Krytycy o przedstawieniu:
4.48 Psychosis jest testem dla dzisiejszego teatru. Czy jesteśmy jeszcze w stanie zobaczyć na scenie nie aktora, ale osobę? Czy za rzędami słów, z których składa się literatura, umiemy jeszcze dostrzec zapis czyjegoś bólu? Czy teatr, to genialne urządzenie do bezkarnego podglądania innych, daje nam jeszcze coś ponad wygodę i bezpieczeństwo, jaką ma podglądacz po drugiej stronie dziurki od klucza? Z tymi pytaniami zostawia nas spektakl Jarzyny. Ważniejszych chyba nie ma.
Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza
„Nie pragnę śmierci / żaden samobójca jej nie pragnął” – słowa te świetnie określają ambiwalencje tkwiące zarówno w dramacie Kane, jak i w spektaklu Grzegorza Jarzyny. Zapis umierania jest tu jednocześnie rozpaczliwym wołaniem o życie. I tak jak pisanie było dla Kane sposobem uniknięcia „piekła w rzeczywistości”, tak spektakl wydaje się desperacką próbą zatrzymania procesu autodestrukcji bohaterki, niedopuszczenia do definitywnego „zniknięcia”.
Karolina Maciejaszek, Didaskalia
Ciężar inscenizacji opiera się na znakomitej Magdalenie Cieleckiej, której zaangażowanie fizyczne w grę jest więcej niż totalne, ale w żadnym momencie nie staje się nadinterpretacją roli. Spektakl wychodzi tekstowi Sarah Kane naprzeciw; Jarzyna nie boi się tego pokazać, poza lekarzem, również poprzez inne postaci – przyjaciela, kochanki, małej dziewczynki – które nawiedzają lub towarzyszą w przejściu do piekła. Wyczerpujący i widowiskowy spektakl.
Rene Solis, Liberation
Spektakl powstał w koprodukcji TR Warszawa i Teatru Polskiego w Poznaniu
Premiera: 8.02.2002 Teatr Polski w Poznaniu, 22.02.2002 Teatr Rozmaitości w Warszawie
Spektakl trwa 1 godz. (bez przerwy)