2 lutego 2010 roku o godz. 19.00 w warszawskim NoveKino Praha rozpocznie się przegląd filmowy Oczami kobiet. Ten cykl prezentuje widzom dokonania wybitnych reżyserek oraz obrazy, w których kobiety lub tematyka kobieca odgrywają istotną rolę. Choć polityczna poprawność sprawia, że coraz rzadziej mówi się głośno o tym, co różni kobiety od mężczyzn, nie da się ukryć, że obie płci mają całkiem odmienne wizje otaczającego je świata.
W kolejnych lutowych odsłonach w każdy wtorek o godz. 19.00 widzowie będą mogli obejrzeć:
2 luty / Księżna reż. Saul Dibb
Anglia, 1774 rok. 16-letnia dama dworu Georgina Cavendish (Keira Knightley), daleka krewna księżnej Diany, wyróżnia się spośród młodych arystokratek urodą i wdziękiem. Wzbudza zachwyt mężczyzn, a w szczególności młodego Charlesa Greya, który za wszelką cenę stara się zwrócić na siebie jej uwagę. Bacznie obserwuje ją również sam książę Devonshire (nominowany do Złotego Globu Ralph Fiennes), który decyduje się pojąć Georginę za żonę. Podekscytowana perspektywą małżeństwa z tak wysoko postawionym człowiekiem i osiągnięcia wysokiego statusu społecznego, Georgina odrzuca zakochanego w niej Charlesa Greya. Jednak po ślubie książę powoli traci zainteresowanie młodziutką żoną i wdaje się w kolejne romanse. Księżna staje się wprawdzie jedną z najbardziej wpływowych kobiet w Wielkiej Brytanii, ale życie u boku niewiernego męża przynosi jej smutek i rozczarowanie…
Księżna to przygotowana z wielkim rozmachem epicka opowieść z zachwycającą i wysmakowaną scenografią, wspaniałymi kostiumami (nagrodzonymi Oscarem) i przepięknymi krajobrazami w tle. Współautorem scenariusza, opartego na bestsellerowej powieści Amandy Foreman, jest Anders Thomas Jensen, reżyser Jabłek Adama.
9 luty / Lektor reż. Stephen Daldry
Niemcy, rok 1958. 15-letni Michael (w tej roli początkujący aktor niemiecki David Kross) słabnie na ulicy. Pomocy chłopcu udziela starsza o ponad 20 lat Hanna (nagrodzona Oscarem Kate Winslet). Przypadkowe spotkanie staje się początkiem znajmości, która wkrótce przeradza się w namiętny romans, zakończony nagłym i tajemniczym zniknięciem kobiety. Mija osiem lat. Michael studiuje prawo i jako obserwator uczestniczy w procesach nazistowskich zbrodniarzy. Niespodziewanie, na ławie oskarżonych dostrzega swoją dawną kochankę – Hannie grozi wyrok za zbrodnie, których miała się dopuścić jako strażniczka w Auschwitz. Czy to możliwe, że kobieta, którą kiedyś kochał Michael, mogła popełnić zarzucane jej czyny?
Oparty na bestsellerowej powieści Bernharda Schlinka film Lektor był jednym z faworytów w wyścigu do ubiegłorocznych Oscarów. Ten znakomity obraz twórcy Godzin i Billy’ego Elliota otrzymał aż 5 nominacji w najważniejszych kategoriach, a za swą fenomenalną kreację Kate Winslet nagrodzona została Oscarem i Złotym Globem.
16 luty / To skomplikowane reż. Nancy Meyers
Najnowszy film specjalistki od ciepłych, inteligentnych komedii romantycznych (m.in. Czego pragną kobiety, Holiday, Lepiej późno niż później), w którym reżyserka, z typową dla siebie dozą humoru, ponownie porusza temat dojrzałej miłości.
Jane (w tej roli rewelacyjna Meryl Streep), matka trójki dorosłych dzieci, spełniona kobieta sukcesu, właścicielka piekarni i restauracji, od 10 lat jest rozwiedziona. Mimo, że małżeństwo Jane i Jake’a (Alec Baldwin) rozpadło się dawno temu, byli małżonkowie ciągle utrzymują przyjacielskie relacje. Kiedy spotykają się na zakończeniu studiów swojego syna, niewinna kolacja we dwoje przeradza się… w romans. Sytuacja jest o tyle skomplikowana, że Jake ma dużo młodszą żonę Agnes (Lake Bell), a o względy Jane zabiega świetny architekt (Steve Martin), którego wynajęła do modernizacji kuchni. Czy Jane i Jake będą mogli żyć tak jak do tej pory, czy powinni dać szansę miłości? To skomplikowane…
Film zdobył 3 nominacje do Złotych Globów w kategorii najlepsza komedia lub musical, najlepsza aktorka w komedii lub musicalu i najlepszy scenariusz. Co ciekawe, w wyścigu o prestiżową nagrodę dla najlepszej aktorki w komedii lub musicalu Meryl Streep konkurowała… z samą sobą – drugą nominację (a zarazem statuetkę) zdobyła za rolę w filmie Julie i Julia.
23 luty / Tatarak reż. Andrzej Wajda
Nakręcony na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza najnowszy film Andrzeja Wajdy to poruszająca opowieść o miłości, która przychodzi za późno i śmierci, która zawsze przychodzi za wcześnie.
Reżyser połączył w filmie trzy różne wątki, tworząc tym samym intrygującą, wielowarstwową fabułę. Pierwszy z nich stanowi historia starzejącej się Marty (znakomita rola Krystyny Jandy), żony prowincjonalnego lekarza (Jan Englert), która boryka się z nudą i wspomnieniami w samotni małego miasteczka. Przypadkowe spotkanie z 20-letnim Bogusiem (w tej roli debiutujący na polskich ekranach Paweł Szajda) sprawia, że kobieta przypomina sobie, czym jest miłość i fizyczna fascynacja.
Co ciekawe, to Krystyna Janda, a nie literacka postać, stała się główną bohaterką filmu i jego największym atutem. Wajda postanowił bowiem połączyć opowiadanie Iwaszkiewicza z nowelką Sándora Máraiego oraz osobistym monologiem Jandy napisanym specjalnie do filmu, w którym aktorka opowiada o chorobie i śmierci swojego męża Edwarda Kłosińskiego.
Nowatorska forma Tataraku, łączącego elementy filmu fabularnego i dokumentalnego, została doceniona na 59. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie jury przyznało Andrzejowi Wajdzie nagrodę im. Alfreda Bauera za wyznaczanie nowych perspektyw sztuki filmowej. Film zdobył również szereg innych nagród i wyróżnień, w tym Nagrodę Krytyków Europejskiej Akademii Filmowej.
NoveKino Praha
ul. Jagiellońska 26, 03-917 Warszawa