W czwartek, 9 marca o godzinie 19.00 w Galerii Art NEW media w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Bronisława Kierzkowskiego pt. „Fakturowce”.
Wystawę będzie można oglądać od 10 marca do 3 kwietnia 2006 roku w Galerii Art NEW media, od poniedziałku do piątku od 11 do 18, w soboty od 11 do 14.
Najbardziej znaną częścią twórczości Bronisława Kierzkowskiego są reliefy, które zaczął tworzyć w połowie lat pięćdziesiątych. Materiałem, z którego powstawały te prace był gips i różnego rodzaju metalowe elementy. Dawało to artyście zupełnie nowe możliwości operowania naturalnym światłem i barwą, ale przede wszystkim fakturą. Taki efekt nie był możliwy do uzyskania w malarstwie. To właśnie te prace będzie można zobaczyć na wystawie. Ekspozycja obejmuje blisko 30 reliefów, powstałych od lat sześćdziesiątych do osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
Bronisław Kierzkowski urodził się 28.08.1924 r. w Łodzi. Studiował w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie u prof. J. Studnickiego, będąc jednocześnie jego asystentem. Dyplom uzyskał w 1955 r. w pracowni prof. E. Eibischa w Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie. W 1962 r. został wykładowcą w Zakładzie Światła i Barwy przy warszawskiej ASP. Od 1963 do 1975 r. prowadził pracownię malarską na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. W 1965 r., po przewodzie w ASP w Warszawie, otrzymał tytuł docenta. W 1975 r. został przeniesiony do Lublina w celu uzupełnienia kadry pedagogicznej w Instytucie Wychowania Plastycznego w UMCS. Od 1978 r. pracował na ASP w Warszawie. W 1987 r. otrzymał nominację na profesora. Zmarł 21 maja 1993 roku w Warszawie.
(…) Myśli Strzemińskiego znalazły w Bronku dobrą glebę i zaowocowały w jego twórczości, negującej konwencje i estetykę tradycyjnego obrazu. Wszystko miało mieć swoje racjonalne wyjaśnienie i stanowić następny krok w rozwoju sztuki albo przynajmniej w odkrywaniu jej możliwości i autonomicznej roli. W końcu lat 50-tych trzeba było w Polsce nadrobić stracony czas i włączyć się w nurt sztuki nowoczesnej, która uznawała prawo indywidualnej wypowiedzi. Wtedy właśnie Kierzkowski określił definitywnie swoją postawę twórczą, realizując pierwsze obrazy z gipsu i metalowych kawałków szablonów, drutu i rozmaitych odpadów. Było to wydarzenie ważne i odkrywcze, wyprzedzające panujący wówczas taszyzm, i zapowiadające w sztuce poszukiwania znacznie późniejsze. Dziś można te obrazy – przedmioty, nazwane kompozycjami fakturowymi, a później kompozycjami strukturalnymi, znacznie trafniej odczytać po doświadczeniach instalacji z pogranicza rzeźby, malarstwa i dokumentu, gdyż są one świadectwem czasui prawdy o kraju ubogim technicznie i odciętym od normalnej wymiany idei artystycznych. (…)
Stefan Gierowski (fragment tekstu z katalogu towarzyszącego wystawie)
„Obudziło się wówczas we mnie jakieś atawistyczne zamiłowanie do materii, którą mogłem kształtować. A co najważniejsze nie był to papier ani płótno. W ten sposób uzyskałem fakturę, której nie otrzymałbym w malarstwie olejnym. Sprawa techniczna i sam sposób pracy był dla mnie nowy i niemalże siedział we mnie. Wykorzystywałem światło naturalnej barwy czystej blachy i przede wszystkim rdzy, która w zestawieniu z bielą gipsu dawała niepowtarzalny efekt.”
Bronisław Kierzkowski (fragment tekstu Doroty Czahorowskiej z katalogu towarzyszącego wystawie)