Teatr Polski w Poznaniu oraz Koło Naukowe Teatrologów UAM zapraszają na kolejne spotkanie z cyklu Księga Teatru: „Wiek XX – wiek Stanisławskiego”, które odbędzie się 8 marca 2006 r. o godz. 18.00 w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu.
Spotkanie poprowadzi dr hab. Juliusz Tyszka (Instytut Kulturoznawstwa UAM).
Konstanty Siergiejewicz Aleksiejew, pseudonim artystyczny: Stanisławski – wielki aktor, reżyser, badacz, przywódca zespołu teatralnego, pedagog. Człowiek bez matury, genialny amator-samouk, który dzięki swej pasji, talentowi i pracy stał się jednym z najwybitniejszych profesjonalistów w dwudziestowiecznym teatrze. Mówił o sobie, że – niczym poszukiwacz złota – zdołał przez całe swoje „życie w sztuce” odnaleźć tylko kilka ziaren złotego piasku. Owe „ziarna” to jego odkrycia w dziedzinie formowania aktora, reżyserii, organizowania pracy instytucji teatru, zespołu teatralnego i teatralnej szkoły, które radykalnie i nieodwołalnie przekształciły teatralną praktykę na całym świecie.
Trzeźwo patrzył na swych uczniów i „wyznawców”, zapisując w notatkach, że „tylko głupcom można wszystko wytłumaczyć słowami”. W Polsce traktujemy Stanisławskiego z rezerwą, jakby to on osobiście był winny temu, że jego sfałszowany od podstaw „system” narzucono polskim artystom w okresie stalinizmu. Poza tym zastraszająco mało o nim wiemy. Ale Juliusz Osterwa, który Stanisławskiego osobiście znał i bardzo cenił, przyrównał go po jego śmierci do Leonarda da Vinci i nazwał go „oblubieńcem sztuki”.
Wejściówki w cenie 2 zł do odebrania w kasie Teatru Polskiego.