13 marca 2006 roku o godzinie 11.00 Muzeum Narodowe w Krakowie (Galeria Sztuki Polskiej XX wieku, sala „A to Polska właśnie”) organizuje sympozjum z cyklu „Galeria Żywa” . Sympozjum nosi tytuł: Wielkoformatowe Projekty witrażowe oraz inne dzieła na podłożu papierowym. Zagadnienia i problemy przechowywania, konserwacji i udostępniania.
Organizatorzy zachęcają zainteresowanych do wzięcia udziału w dyskusji:
Otwarcie Muzeum Stanisława Wyspiańskiego w nowym kształcie, w Kamienicy Szołayskich, a także nowej Galerii Sztuki Polskiej XX wieku w Gmachu Głównym zobowiązuje Muzeum Narodowe w Krakowie do podjęcia po raz kolejny trudnych zagadnień przechowywania i eksponowania zbiorów, szczególnie tych najbardziej kruchych, na podłożu papierowym, a zarazem odpowiedzialności za nie wobec przyszłych pokoleń.
Zagadnienie to, stanowiące od lat przedmiot troski Muzeum Narodowego w Krakowie, było z inicjatywy ówczesnego dyrektora Muzeum Tadeusza Chruścickiego podejmowane w latach 1982–1986 wraz z wybitnymi uczonymi, historykami sztuki i konserwatorami.
Świadomi misji Muzeum oraz odpowiedzialności za powierzone nam dziedzictwo zapraszamy Państwa do wspólnej debaty.
Oczekujemy od Państwa podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem, w nadziei wypracowania norm i zasad, pozwalających na rozwiązanie problemów upowszechniania, stojących w sprzeczności z obowiązkiem przechowania. Będziemy wdzięczni za wielostronny osąd – z perspektywy twórcy, konserwatora, muzealnika, historyka sztuki, a także muzealnego gościa – osąd w aspekcie profesjonalnym i etycznym.
Program spotkania:
Powitanie Gości i wprowadzenie – Zofia Gołubiew
oraz przekazanie prowadzenia spotkania prof. Franciszkowi Ziejce
- Wielkoformatowe projekty witrażowe na podłożu papierowym, zagadnienia i problemy przechowywania, konserwacji, udostępniania.
Janusz Czop – główny konserwator MNK - Wybrane problemy konserwatorskie na przykładach obiektów z Muzeum Narodowego w Krakowie, wpływ sposobu zabezpieczania i przechowywania obiektów na ich stan zachowania.
Łucja Skoczeń-Rąpała – Pracownia Konserwacji Papieru i Skóry MNK - Technika wykonania i stan zachowania przykładowych wielkoformatowych projektów witrażowych, a możliwości ich udostępniania.
Mirosława Wojtczak – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zakład Konserwacji Papieru i Skóry - Historia projektów witraży Wyspiańskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz historia idei ich reprodukowania.
Marta Romanowska – MNK - Historia i sposób istnienia w europejskiej tradycji artystycznej witraży Józefa Mehoffera.
Joanna Wapiennik-Kossowicz, Anna Zeńczak – MNK - Plan realizacji w szkle niektórych projektów witrażowych Józefa Mehoffera – „Mały Fryburg”.
Zofia Gołubiew – MNK - Czy możliwe jest przygotowanie projektu realizacyjnego z cudzego dzieła, ukończonego na etapie czysto malarskim – witraże wawelskie Wyspiańskiego.
prof. Stanisław Rodziński – Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie - Proces przygotowawczy do realizacji witraży według wawelskich kartonów Wyspiańskiego.
prof. Janina Kraupe-Świderska – Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie - Zasady i sposoby pokazywania projektów witraży, monumentalnej sztuki na podłożu papierowym oraz mniejszych prac na papierze w muzeach Europy i świata.
prof. Zdzisław Żygulski – MNK - Problemy transponowania dawnych projektów witrażowych przy użyciu nowych technologii.
dr Paweł Karaszkiewicz – Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Konserwacji i Renowacji Dzieł Sztuki - Dyskusja.