Przy ulicy Grabiszyńskiej we Wrocławiu rozciągają się obszerne tereny fabryczne, które swą historią sięgają jeszcze 1869 roku. Dziś dla wielu wrocławian to miejsce jest reliktem epoki PRL-u i nieodzownie kojarzy się z wszechobecnym w tamtych czasach etosem pracy kolektywnej. Już 24 czerwca organizatorzy Przeglądu Sztuki SURVIVAL zaproszą wrocławską publiczność do odkrywania tego fascynującego miejsca na nowo – przewodnikiem w tej podróży będzie sztuka współczesna.
Przegląd Sztuki SURVIVAL jest obecnie jednym z największych festiwali sztuki w przestrzeni publicznej w Polsce. Wydarzenie ma na celu prezentuję sztuki współczesnej poza instytucjami kultury, w nietypowych miejscach Wrocławia. Na potrzeby SURVIVALU wybierane są nie tylko opuszczone budynki i kompleksy zabudowań, ale także przestrzenie użyteczności publicznej, w których koncentruje się codzienne życie miasta.
W tym roku Przegląd Sztuki SURVIVAL odbędzie się pod hasłem „Warsztat pracy” w jednej z zabytkowych hal Fabryki Automatów Tokarskich (FAT HACO), wybudowanej w 1934 roku. Tematyka 14. edycji SURVIVALU będzie związana z zagadnieniem szeroko rozumianej pracy, a także z formami jej organizacji, co z kolei każe odwołać się do takich pojęć jak przemysł, produkcja, technologia, a także tak zwany warsztat pracy i jego tajniki.
W ramach wystawy głównej Przeglądu specjalne realizacje artystyczne przygotują najciekawsi wrocławscy artyści, m.in. Maciej Bączyk, legendarna grupa LUXUS czy laureatka tegorocznej nagrody WARTO – Karina Marusińska. Z kolei w ramach Sceny Dźwiękowej artyści działający na pograniczu sztuk wizualnych i muzyki przepracują temat warsztatu pracy z dwóch perspektyw – historycznej i futurystycznej. Instalacjom dźwiękowym towarzyszyć będą słuchowiska, sety dj’skie oraz koncerty (m.in. wrocławskiego zespołu The Kurws). Natomiast program debat i pokazów filmowych pozwoli odbiorcom spojrzeć na prezentowane prace artystyczne i poruszaną przez nie problematykę ze znacznie szerszej, interdyscyplinarnej perspektywy.
14. Przegląd Sztuki SURVIVAL
Od 24 do 28 czerwca 2016 roku
Otwarcie: 24 czerwca 2016, godz. 19.00
Kuratorzy: Anna Kołodziejczyk, Anna Stec, Michał Bieniek
Kuratorzy zewnętrzni: Maciej Bączyk, Adam Martyniak
Kurator sceny dźwiękowej: Daniel Brożek
Kurator programu społecznego: Bartek Lis
Koordynator sceny filmowej: Lech Moliński
Hala Fabryki Automatów Tokarskich (FAT HACO)
Wrocław