Cykl portretów Eugenii Wyszomirskiej Asymetryczna Dama Stanisława Ignacego Witkiewicza to najnowsza wystawa, na którą zaprasza wrocławskie Centrum Kultury Zamek. Wystawa pasteli Witkacego to prawdziwe święto na cześć artysty – organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń towarzyszących ekspozycji, w postaci wykładów, spektakli oraz projekcji filmowych.
Wyjątkowe pastele, fotografie, fragmenty listów Witkacego i uzupełniające ekspozycję wykłady, spektakle oraz projekcje filmowe – tak zapowiadają się najbliższe miesiące we wrocławskim Centrum Kultury Zamek, które postanowiło zorganizować Witkacemu wystawę absolutną.
Za motyw przewodni obrano Asymetryczną Damę, a ściślej mówiąc, portrety Eugenii Wyszomirskiej, która przez lata była obiektem fascynacji Witkacego. Nietypowa uroda i nieregularne rysy twarzy modelki zaowocowały serią portretów, które po jej śmierci zostały przekazane do Muzeum Historii Katowic. Prace bardzo rzadko opuszczają rodzimą galerię, a we Wrocławiu, jak dotąd, nie były jeszcze nigdy prezentowane.
Stanisław Ignacy Witkiewicz (1885–1939), jeden z najwybitniejszych polskich twórców XX wieku, po raz pierwszy spotkał Eugenię Wyszomirską latem 1933 roku, spacerując po jednej z warszawskich ulic. Tym, na co malarz zwrócił szczególną uwagę, było uderzające podobieństwo Wyszomirskiej do jego narzeczonej, Jadwigi Janczewskiej, której samobójcza śmierć wywróciła jego świat do góry nogami. W swojej twórczości wielokrotnie nawiązywał do tego traumatycznego przeżycia, a malowanie portretów Wyszomirskiej było pewnego rodzaju próbą powrotu do przeszłości i wskrzeszenia jej na nowo. Efektem tej krótkiej, choć bardzo intensywnej, znajomości z Asymetryczną Damą było powstanie serii portretów.
Asymetryczna Dama, Stanisław Ignacy Witkiewicz
Od 6 sierpnia do 30 października 2016 roku
Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu