18 lutego 2010 roku o godzinie 18.00 w Holu Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu odbędzie się wernisaż wystawy Macieja Kuraka pt.: Re-kracja. Ekspozycja będzie dokumentacją działań artysty zrealizowanych w ostatnich 10 latach. Znajdą się tu głównie prace pokazane do tej pory wyłącznie zagranicą oraz te, które powstały poza instytucjami sztuki.
Na wystawie w Wyższej Szkole Humanistycznej i Dziennikarstwa w Poznaniu pokazana zostanie dokumentacja fotograficzna nieistniejących już prac. Są to najczęściej interwencje w przestrzeni publicznej, które ze względu na swoją specyfikę, nie mogły zostać na stałe włączone w tkankę miejską. Poznański artysta, przez ostatnią dekadę starał się nam wszystkim pokazać, jak pełen absurdów, urbanistycznych, politycznych, społecznych, jest świat, w którym żyjemy. Swoimi projektami Kurak wychodzi naprzeciw najbardziej nawet absurdalnym wybrykom współczesnej wyobraźni. Realizacje Kuraka drwią z rozbuchanego, bezrefleksyjnego, nastawionego na samolubną konsumpcję społeczeństwa. Artysta bawi się rzeczywistością w różnych jej wymiarach: Chcecie bez przeszkód latać po świecie? A co, jeśli wam powiem, że mój podróżny neseser ma 4,5 metra długości?
Maciej Kurak jest jednym z najbardziej cenionych młodych twórców. W 2005 roku wygrał drugą edycje konkursu dla najbardziej interesujących młodych twórców na polskiej scenie artystycznej – Spojrzenia. W 2008 roku za twórczy dyskurs z architekturą i doskonałe łączenie ironicznych form z ważkimi społecznymi treściami otrzymał Paszport Polityki. W 1998 r. ukończył poznańską ASP na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby (dyplom z wyróżnieniem). W 2003 roku obronił doktorat z grafiki warsztatowej. Jest Prodziekanem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych. Od 2004 r. współtworzy grupę artystyczną Wunderteam, ale pracuje też indywidualnie. Zajmuje się grafiką i fotografią, znany jest głównie dzięki swym instalacjom site-specific. Od 2009 roku prowadzi pracownie Grafiki cyfrowej na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Autor wielu wystaw, działań, akcji artystycznych w kraju i zagranicą. W 2009 roku zamknął przewód habilitacyjny w specjalności sztuki piękne.
Wystawę otworzy Agnieszka Rayzacher, historyk i krytyk sztuki, autorka tekstów o sztuce współczesnej, kurator wielu wystaw m.in. wystawy młodego malarstwa Najgroźniejsze pędzle, multimedialnego pokazu Movingpictures André Kellera (Zachęta).
Ekspozycję będzie można obejrzeć również w Galerii Wysokich Napięć w warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (wernisaż 18 marca o godz.: 18.00 ul. Chodakowska 19/31 Warszawa).