W latach 80. był najważniejszym rockowym festiwalem w Polsce, przeglądem muzycznych trendów i subkultur. Ściągały na niego tysiące młodych zbuntowanych, jak do oazy wolności. Film Jarocin, po co wolność w kinach już od 2 września.
Jarocin, po co wolność to pierwszy film dokumentalny obejmujący całą historię festiwalu – od jego początków w latach 60. i 70. (wtedy jeszcze pod nazwą Wielkopolskie Rytmy Młodych) przez eksplozję popularności w latach 80. (kiedy festiwal zyskał status enklawy wolności) po trudne lata 90. (z kontrowersyjnymi próbami komercjalizacji) i współczesność. Podróż przez kilka dekad ukazuje wyjątkową siłę muzyki, która staje się bohaterem i narratorem filmu. W dokumencie znalazły się też barwne opowieści osób, które występowały w Jarocinie, m.in. Roberta Brylewskiego, Tomasza Budzyńskiego, Krzysztofa Grabowskiego, Marka Piekarczyka, Krzysztofa Skiby, Muńka Staszczyka, Kazika Staszewskiego. Głos zabrali również organizatorzy festiwalu, m.in. Walter Chełstowski i Jurek Owsiak, władze samorządowe Jarocina, a nawet ówczesny szef milicji.
Film opowiadany jest nie tylko wspomnieniami rockowych buntowników i jarocińską ścieżką dźwiękową, ale także unikalnymi materiałami archiwalnymi i niepublikowanymi dotąd amatorskimi nagraniami.
To film o wolności i jej poszukiwaniu. Ma też pokazać ludziom, że muzyka może zmieniać nasze umysły i sposób patrzenia na świat. Ale też uświadomić, czym był festiwal, jak się rozwijał i co w nim było i jest najważniejsze. Chcieliśmy pokazać fenomen tego miejsca i, w pewnym sensie, oddać mu też hołd, na który zasługuje – mówi Leszek Gnoiński, współtwórca filmu i dziennikarz muzyczny.
Autorzy nie unikają też trudnych pytań – o cenzurę w drugiej połowie lat 80., czy czarną legendę i ekscesy chuligańskie w latach 90. Pytają też o tożsamość Jarocina dziś, kiedy festiwal dryfuje w niemal piknikowym kierunku. Każdego roku pojawiają się przecież wątpliwości, czy aktualna formuła imprezy jest właściwa.
Jarocin, po co wolność, reż. Marek Gajczak, Leszek Gnoiński
Dystrybutor: Against Gravity
W kinach od 2 września 2016 roku