Od tamtych wydarzeń minęło ponad siedemdziesiąt lat, a ona nadal pamięta te ogłuszające dni i płonące noce – mówi George Szlachetko o swej matce, Danucie „Wirze” Szlachetko, jednej z ostatnich żyjących uczestniczek Powstania Warszawskiego. Jej wspomnienia Wira z Powstania ukazały się 20 lipca nakładem wydawnictwa W.A.B. Z kolei 9 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spotkanie z autorką.
Obrazy, dźwięki, zapachy. Śmierć była wszędzie, ale życie miało niepowtarzalny smak. To był czas zawieszony, pełen krwi, ognia i ruin miasta, które odchodziło w przeszłość. Danuta miała dziesięć lat, kiedy na Warszawę spadły pierwsze bomby, jako czternastolatka wstąpiła do Szarych Szeregów, a jako piętnastolatka poszła do powstania. Wtedy to stała się „Wirą”. Wtedy też zginęła jej najbliższa rodzina: matka, ojciec i starsza siostra.
Po latach powie synowi, że powstanie towarzyszyło jej potem każdego dnia dorosłego życia.
Dopiero co skończyłam piętnaście lat. Byłam naiwna i nie miałam zielonego pojęcia, co się może wydarzyć. Słyszałam, że walki potrwają zaledwie kilka dni, a ponieważ było tak gorąco, miałam tylko sandałki i jasną letnią sukienkę, bawełnianą, w kwiatki. Włosy splotłam w warkocze. Pełna młodzieńczego optymizmu głęboko wierzyłam, że zwyciężymy. Nie znałam się na prowadzeniu wojny, na sile militarnej, ale wydawało mi się, że cała Warszawa albo włączyła się w przygotowania, albo nas wspiera.
(fragment książki)
9 sierpnia o godz. 18.00 w Muzeum Powstania Warszawskiego będzie miało miejsce spotkanie z Danutą „Wirą” Szlachetko.
Danuta „Wira” Szlachetko (1929) – jest legendą powstania warszawskiego, jedną z jego ostatnich żyjących uczestniczek. Jej los odzwierciedla tragedię pokolenia Kolumbów. Po klęsce powstania warszawskiego została wywieziona do Niemiec. Po wyzwoleniu wyjechała do Wielkiej Brytanii. W 2015 roku w Londynie ukazały się jej wspomnienia. Odznaczona Orderem Odrodzenia Polski, Polonia Restituta.
George Szlachetko (1964) – młodszy syn Wiry. Urodzony w Ealing w Zachodnim Londynie, gdzie mieszka i pracuje do tej pory. Przez trzy lata spisywał wojenne i powstańcze wspomnienia swojej matki „Wiry” Danuty Szlachetko, uzupełniając bogatą dokumentację w Polsce.
George Szlachetko, Danuta „Wira” Szlachetko, Wira z Powstania. Wspomnienia
Premiera: 20 lipca 2016 roku
Wydawnictwo W.A.B.
Spotkanie z Danutą „Wirą” Szlachetko
9 sierpnia 2016 roku, godz. 18.00
Muzeum Powstania Warszawskiego
Warszawa