16 lutego 2010 roku nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka ukaże się debiutancka powieść Zofii Nałkowskiej pt.: Kobiety. Książka została opatrzona tekstem prof. Grażyny Borkowskiej.
Część pierwszą swojej debiutanckiej powieści Kobiety pt. Lodowe pola Zofia Nałkowska opublikowała w czasopiśmie Prawda w 1904 roku (nr 5–13). Pierwsze pełne wydanie (składające się z trzech części: Lodowe pola, W czerwonym ogrodzie, Pieśń miłości) ukazało się dwa lata później w 1906 roku w Warszawie w wydawnictwie Gebethnera i Wolffa. Drugie wydanie – w 1912 roku w Spółdzielni Nakładowej Książka w Krakowie. W 1927 roku w Bibliotece Beletrystycznej wznowiono tylko Lodowe pola. Niniejszą edycję oparto na ostatnim wydaniu z 1976 roku (wyd. Czytelnik).
Nie wiem, jak dorastają chłopcy. Ale dziewczęta, przynajmniej te myślące, samoświadome – właśnie tak, jak pisała Nałkowska. Nie wiem, czy wszystkie doświadczają tego samego. Ale ja rozpoznałam się w tej książce. Inne suknie i obyczaje, ale te same nadzieje, podbudowane wiarą we własną urodę, intelekt; te same skłonności do samoanalizy; te same wariacje na temat mężczyzn, ich spojrzeń, ich gestów, ich wyznań. Ta sama mieszanina wstydu i wyzywającej śmiałości. Grażyna Borkowska
Zofia Nałkowska (1884–1954) – wybitna polska pisarka, dramatopisarka i publicystka. Stała bywalczyni salonów dwudziestolecia międzywojennego, w czasie II wojny światowej sprzedawczyni w sklepiku tytoniowym w Warszawie. Autorka wielu znanych powieści i opowiadań – Narcyz, Romans Teresy Hennert, Granica, Medaliony – oraz do dziś wystawianego dramatu Dom kobiet. Do jej najważniejszych dzieł zalicza się również kilkutomowe Dzienniki 1899–1954, które Nałkowska pisała niemal przez całe życie. Po śmierci autorki decyzją Międzynarodowej Unii Astronomicznej jeden z kraterów na Wenus został nazwany jej nazwiskiem.
Zofia Nałkowska, Kobiety
oprawa miękka, 224 s., cena det. 26,00 zł, ISBN 978-83-7648-337-5
Wydanie IV (ostatnie wydanie: 1976 rok)
Prószyński i S-ka