Od 4 marca do 13 kwietnia 2010 roku w 10 kinach Londynu odbędzie się 8 Festiwal Polskich Filmów Kinoteka. Tegoroczna edycja to najnowsze produkcje filmowe z kraju, retrospektywy mistrzów, wyjątkowe wydarzenie muzyczno – filmowe z udziałem gwiazd polskiej muzyki, a także wystawy plakatu oraz liczne spotkania z twórcami współczesnej polskiej kinematografii.
Festiwal otworzy film Borysa Lankosza Rewers, zwycięzca zeszłorocznego XXXIV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W programie będzie można zobaczyć prezentowany na tegorocznym festiwalu filmowym w Sundance film Jacka Borcucha Wszystko co kocham, opowiadający o dorastaniu w latach 80. komunistycznej Polski; poruszający dramat Rysa w reżyserii Michała Rosy, o losach ludzi dotkniętych brutalnymi realiami PRLu, często porównywany do słynnego niemieckiego obrazu Życie na podsłuchu; wreszcie brawurową i nakręcona z dużym rozmachem adaptację głośnego, postmodernistycznego bestsellera Doroty Masłowskiej Wojna polsko – ruska w reżyserii Xawerego Żuławskiego, polską odpowiedź na brytyjski Trainspotting, historię o hedonistyczno – narkotykowych ekscesach subkultury blokersów.
Ponadto organizatorzy przewidzieli pokazy takich filmów jak: Tatarak Andrzeja Wajdy, Jeszcze nie wieczór Jacka Bławuta, Królik po berlińsku Bartka Konopki oraz Galerianki Katarzyny Rosłoniec.
Dodatkowym punktem programu festiwalu są: przegląd krótkometrażowych i wczesnych filmów Romana Polańskiego, co zbiega się z brytyjską premierą jego najnowszego filmu The Ghost Writer oraz seria nagradzanych polskich dokumentów z lat 60. najwybitniejszych twórców.
Podczas festiwalu odbędzie się również koncert Tomasza Stańki i Justyny Steczkowskiej połączony z premierą filmu braci Quay Maska, zrealizowanego na podstawie opowiadania Stanisława Lema. W galerii Tate Modern zaprezentowane będą prace polskiej artystki Anny Molskiej.
Festiwal jest organizowany przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie (Polish Cultural Institute), który jest częścią polskiej misji dyplomatycznej w Wielkiej Brytanii. Instytut ma na celu rozwijanie i wspieranie więzi kulturalnych między Wielką Brytanią i Polską poprzez promocję osiągnięć kulturalnych oraz inicjowanie i realizację wydarzeń z tego zakresu, przyczyniając się do kreowania pozytywnego wizerunku Polski.