Czeski film Opieka domowa w reżyserii Slávka Horáka, reżysera nagrodzonego Director to Watch na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Palm Springs, wejdzie do kin 4 listopada. Jednak już w październiku widzowie wybranych miast Polski będą mieli okazję przedpremierowo obejrzeć Opiekę domową, która znalazła się w programie Kina na Granicy w Drodze. Będzie to znakomita okazja, żeby obejrzeć filmy polskie i czeskie, które cieszyły się największym zainteresowaniem widzów 18. edycji Kina na Granicy w Cieszynie.
Balansując pomiędzy tonami komediowymi i słodko-gorzkimi, film opowiada o egzystencjalnych wyborach pielęgniarki, która przedkłada potrzeby innych nad swoje. To również opowieść o miłości pomiędzy nietuzinkową parą w średnim wieku. Vlasta, pielęgniarka środowiskowa opiekująca się marudnymi pacjentami w ich domach, z pasją i poświęceniem wykonuje swoją pracę, kocha też gorąco swojego męża Lada i córkę. Pewnego dnia życie bohaterki drastycznie się zmienia i będzie ona musiała wyjść ze swojej roli. Odtwórczyni głównej roli Alena Mihulová, została nagrodzona na MFF w Karlowych Warach oraz na MFF w Palm Springs.
O swoim filmie mówi reżyser, Slávek Horák Chciałem zrobić szczery film na temat spraw, o których ludzie boją się rozmawiać, w tym wypadku chodzi o współczucie i umieranie. Mój obraz portretuje emocje, ale nie stroni przy tym od humoru, bo chciałem przypomnieć widzom o tym, że nie są nieśmiertelni, ale także nauczyć ich lepiej doceniać bliskich i dbać o siebie samych.
Kino na Granicy w Drodze zatrzyma się w Łodzi, Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Katowicach, a także w Ostrawie, Karwinie, Brnie, Ołomuńcu i w Pradze. W programie polskiej trasy przedpremierowa projekcja filmów Ja, Olga Hepnarova, Opieka domowa oraz miniwykład Jacka Dziduszko o nowym kinie czeskim. Z kolei w ramach czeskiego tournée Kina na Granicy zostaną pokazane filmy Moje córki krowy oraz Mów mi Marianna, które nie znalazły się jeszcze w czeskiej dystrybucji, a zatem będzie to niebywała gratka dla fanów polskiego kina. Wstęp do polskich filmów zrobi Petr Vlček.
Głównym celem imprezy jest promocja, wspieranie i prezentacja najbardziej wartościowych zjawisk i tendencji w polskim i czeskim kinie. Dlatego też zabieramy w podróż ze sobą bardzo dobre filmy, które odniosły spory sukces od momentu premiery i cieszyły się ogromnym zainteresowaniem publiczności 18. edycji Kina na Granicy. Poprzez wizytę w większych polskich i czeskich miastach chcemy także poszerzyć grono odbiorców Kina na Granicy i zaprosić ich do wizyty w Cieszynie i w Czeskim Cieszynie – wyjaśniają organizatorzy Kina na Granicy w Drodze.
Seanse odbędą się w:
- Łodzi: 6 października
- Warszawie: 12 października
- Krakowie: 14 października
- Poznaniu: 27 października
- Katowicach: 28 października
Kino na Granicy w Drodze
Od 6 do 28 października 2016 roku