„Pomysł na tę wystawę wziął się z jednej z naszych poprzednich wystaw, poświęconej pięknu. Współczesne piękno okazało się być pozbawione związku z dobrem. Piękna stała się katastrofa.
Na tej wystawie chcemy zająć się już bezpośrednio kwestią zła w szeroko rozumianym obrazie. Ściśle biorąc – złych wydarzeń jako tematu, który pojawia się w sztuce. Jeśli sztuka sięga po obrazy zła, przemocy, katastrof, to w jakim celu?
Projekt powstał też w odpowiedzi na rosnącą popularność takich imprez, jak konkurs fotografii prasowej World Press Photo i na narastającą ilość złych informacji w przekazach medialnych. Dziennikarska zasada głosi: „Good news is bad news”.
Żyjemy w świecie, który jest zapośredniczony przez media i kre-owane przez nie wizerunki. Właściwie wydarzenia nie istnieją jeśli nie zostaną pokazane przez telewizję, która je „stwarza” i uwiarygodnia. Tymczasem wiadomości telewizyjne pełne są informacji o wojnach, wypadkach, katastrofach, śmierciach nie-winnych ofiar i ich oprawców, zamachach terrorystycznych itp. Widz odnosi wrażenie, że ciągle dzieje się coś złego i nie może temu zapobiec, że świat jest nieustannie zagrożony.
Ilość informacji, sposób ich podawania, upodabniający je do programu rozrywkowego, a także ich fragmentaryczność czynią
z nich iluzję prawdy. W mediach realne katastrofy stają się fikcją. Tym bardziej, że codzienne życie widzów jest całkowicie odmien-ne od gwałtownej natury katastrof, przemocy i zła. Następuje znamienna dla kultury masowej i logiki rynku estetyzacja zła, która stawia je poza osądem moralnym.
Pragniemy zastanowić się nad specyfiką i logiką rozwoju me-diów, która doprowadziła do takiej sytuacji. Pragniemy także zastanowić się jak można ten przekaz zdekonstruować, prze-kształcić go czy – po prostu – krytycznie się do niego ustosunko-wać. Poprzez ten projekt pragniemy dać widzom dystans do mediów, pewne narzędzia do ich analizy, a przede wszystkim świadomość, że w mediach prawda jest konstruowana i jest swego rodzaju fikcją. Pragniemy dać pretekst do refleksji na temat etyki mediów, postawić pytania o to czy dzisiaj można już wszystko pokazać, jaka jest nieprzekraczalna granica informo-wania i czy media – zasłaniając się usprawiedliwieniami o po-trzebie przekazywania informacji o wydarzeniach we wszystkich punktach globu – muszą wchodzić w konflikt z respektowaniem ludzkiej godności, prywatności, czy muszą szokować."
Magda Ujma, Joanna Zielińska, informacja prasowa
zaproszeni artyści: Carla Cruz, Christopher Draeger, Jon Mikel Euba, Grupa Guma Guar, Zbigniew Libera, Antoine Prum, Wilhelm Sasnal, Janek Simon, Sean Snyder
Wystawa przygotowana przez exgirls (Magda Ujma & Joanna Zielińska)
identyfikacja wizualna projektu: Jakub Stępień
Otwarcie: 19 maja 2006, godz. 19.00