Doroczny Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji Interakcje to jeden z kilku największych europejskich projektów tego typu. Prezentuje przede wszystkim performance art, ale też video/sound art i instalacje. Od ośmiu lat jest organizowany przez Stowarzyszenie Galeria Off z Piotrkowa Trybunalskiego. (dyrektorzy festiwalu – Piotr Gajda i Gordian Piec). W tym roku – VIII Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji Interakcje będzie odbywał się zarówno w Piotrkowie Trybunalskim, ale też w Warszawie, w Krakowie, w Bielsku-Białej oraz w Poznaniu. Część poznańską organizują galerie ON i IF Museum Inner Spaces.
Wśród artystów zaproszonych do udziału w poznańskiej części Interakcji znajdują się:
Robin Poitras(Canada), Jean – Christophe Norman, , Peter Grzybowski(USA/Polska), Maya Urbanowicz(USA), SenVoodoo(Australia), Omar Ghayat(Egipt), Piotr Szwabe(Polska), Les Fermières Obsédées, Agata Elsner i Ewa Janicka
“Festiwal INTERAKCJE powstał w 1999 r. z inicjatywy Ryszarda Piegzy – założyciela Wizya Video Art Action w Paryżu i Stanisława Piotra Gajdy – Prezesa Stowarzyszenia Działań Artystycznych Galeria OFF w Piotrkowie Trybunalskim. U źródeł powstania festiwalu był niewątpliwie fakt dokonanej w Piotrkowie Trybunalskim w 1998 r. Translacji "CENTRUM SWIATA" z dworca w Perpignan, ustalonego tam wcześniej przez Salvadora Dali. Nie chodziło tu o powtórzenie surrealistycznego gestu. To raczej wprowadzenie istniejącej idei w ruch. To właśnie owa interakcja – współistnienie, spotkanie w kreacji, gdzie wyklucza się bierną obecność. To zaakcentowanie szczególnego pojawiania sie wymiaru sztuki w życiu codziennym z inicjatywy wielu artystów sztuki współczesnej od początku do końca tego wieku (Kurt Schwitters, Marcel Duchamp, Robert Filliou…). W pierwszym przypadku był to dworzec kolejowy, dziś jest to piotrkowska restauracja Europa. Ustalenie restauracji dziełem sztuki to również zacieranie granicy pomiędzy sferą życia i sztuki. "Sztuka jest wtedy, kiedy życie jest bardziej interesujące niż sztuka" powiedział Robert Filliou. To również postkonceptualne doprowadzenie konceptu do jego realizacji. Spotkanie w kreacji to spojrzenie w przyszłość obecną. Jeszcze jedno radykalne wykluczenie komercyjnych wynaturzeń. Jeśli obserwator, uczestnik zdarzenia w obszarze sztuki nie reprezentuje ewentualnego potencjału twórczego, idzie za tym eksploatacja energii nieujawnionej (relaks-time). Sztuka jako energia. Źródłem będzie owe iskrzenie INTERAKCJI. Borys Pasternak powiedział, że artysta jest zakładnikiem wolności; to nie artystyczna afirmacja swojej wydatkowości, lecz manifestacja potencjału jakiego jest zakładnikiem do momentu uwolnienia… a uwolnieniem będzie interakcja. Interakcja pojęta jako interdyscyplinarne laboratorium autoanalizy oraz intermedialnych łączeń. Ujawnienie procesu twórczego w swoich przeciwieństwach: materialne – wirtualne. Celem będzie kreacja, rekreacja – homo creator.“
Ryszard Piegza, Paryż, 20.02.2000 r.
W dniach 12-14maja 2006 w IF MUSEUM Inner Spaces odbywać się będą:
12.05.06 godz. 20:00
godz. 20:00 – pokaz prac video z festiwalu Directors Lounge z Berlina cz.1.
13.05.06
godz. 18:00 – pokaz video z festiwalu Directors Lounge z Berlina cz.2.
godz. 20:00 – TEORIA CHAOSU – koncerty muzyki elektronicznej
14.05.06
godz. 17:00 – pokaz malarstwa Piotra Szwabe vel.pisz i Tomasza Bielaka – wyborcy czy wyznawcy
godz. 17:30 – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Akcji INTERAKCJE
IF MUSEUM Inner Spaces
ul. Jackowskiego 5/7 Poznań