Projekt Kolej to forma widowiska multimedialnego, które odbędzie się w Warszawie. Składa się z koncertu muzyki elektronicznej oraz wizualizacji, czyli tworzonych „na żywo” projekcji wideo. Zespół przygotowując kompozycję złożoną z dźwięków kolei dokonał nagrań audio wideo pociągów, maszyn, dworców i innych obiektów, aby później, w formie koncertu ilustrowanego obrazami, odtworzyć specyficzne przestrzenie dźwiękowe i wizualne, stworzyć autorską interpretację zjawiska, jakim niewątpliwie jest kolej. Koncert wzbogacony został obrazami wideo w postaci wizualizacji, które ilustrują kompozycję, wykonywaną na żywo przez muzyków.
W tym audiowizualnym widowisku usłyszeć i zobaczyć można „zaplecze” kolei, czyli ludzi wprawiających w ruch maszyny, skalę taboru, warsztaty, maszynowozownie, nastawnie, trakcje, sygnalizacje, przejazdy i wiadukty. Narracja prowadzi widza przez przestrzenie dworców, peronów, poczekalni oraz wnętrza pociągów. Widzowie tego spektaklu odbywają wirtualny spacer po przestrzeniach kolejowych, gdzie mają okazję zobaczyć i usłyszeć specyficzną poetykę opisywanych miejsc.
Projektem Kolej zespół zapoczątkowuje etap „etnografii industrialnej”, zapowiadając kontynuację obranej formuły i penetrowanie innych środowisk inżynieryjnych jak port, stocznia, budowa.
Wykonawcą kompozycji jest działający od jesieni 2003 roku zespół Z^2 [czyt. Zet Kwadrat]. W jego skład wchodzą Krzysztof Tomaszewski „Zambari” i Marek Zygmunt. Są to artyści multimedialni działający na pograniczu sztuk wizualnych i muzycznych. Poza Z^2 zajmują się również tworzeniem filmów, performance, wizualizacji etc. Wykonując własne improwizowane kompozycje elektroniczne, występują na scenach klubowych jak i w ośrodkach sztuki.
Dotychczasowe dokonania Z^2 nawiązują do muzyki „ambient” z elementami elektronicznego eksperymentu. Na początku posługiwali się głównie gotowymi spreparowanymi brzmieniami, przepalając je dźwiękami z nagrań środowiska. Obecnie, jak w przypadku Kolei, wykorzystują wyłącznie własne nagrania. Przestrzeń muzyczną budują za pomocą odtwarzaczy audio: CD, samplerów oraz używając komputery sterowane urządzeniami midi. Improwizowana muzyka Z^2 to połączenie dźwięków odzwierciedlających cywilizacyjną audiosferę ze śpiewami, frazami zdań, przydźwiękami i szumami. Inicjowana przez nich podczas gry dyskusja, czy wręcz subtelna licytacja, owocuje intrygującą przestrzenią opowiadającą określone historie. To co tworzą z tradycyjnym rozumieniem muzyki łączy rytmiczność, harmonia, ale i to ulega często przewartościowaniu na korzyść eksperymentu.
Kładą szczególny nacisk na wspólne tworzenie muzyki jako ćwiczenie, w którym ważny jest zewnętrzny i wewnętrzny proces poznania, pracy i rozwoju, poprzez obcowanie z określonym środowiskiem. W tym przypadku jest to za każdym razem określana przez nich audiosfera.
Na początku 2005 roku do zespołu dołączył trójmiejski VJ (widżej) – Jacek Tymoszuk aka Hijack. To jemu zespół powierzył ciężar operowania obrazem w projekcie kolej.
W tym składzie zespół przyjął nazwę Z^2+H.
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
13 maja o godz. 21.00 /Dziedziniec zamku/