10 marca 2010 roku o godzinie 11.00 w Sali kinowej Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie odbędzie się wideokonferencja wykładu Nowa architektura amerykańska: architektura jako system ekologiczny. Udział wezmą prof. Anna Dyson i Christopher Sharples, a komentarz wygłosi Wojciech T. Oktawiec. Współorganizatorami są: Ambasada Amerykańska w Warszawie i Konsulat Generalny Stanów Zjednoczonych w Krakowie.
Christopher Sharples jest jednym z najlepszych architektów pracujących w Stanach Zjednoczonych. Wykładał m.in. w Parsons School of Design, City University of New York, The Graduate School of Architecture, Planning and Preservation Columbia University, University of Virginia, Yale School of Architecture (jako adiunkt projektowania architektonicznego u Louisa I. Kahna). W roku 1998 wraz z czterema partnerami założył w Nowym Jorku biuro architektoniczne SHoP Architects PC. Jest laureatem licznych nagród, m.in. nagrody Cooper Hewitt/Smithsonian Institute’s National Design Award in Architecture (2009 rok), SBIC Beyond Green High Performance Building Award za projekt budynku Garden Street Lofts w Hoboken, New Jersey (2008), czy Academy Award in Architecture (2001 rok).
Profesor Anna Dyson jest dyrektorem Centrum Architektury Nauki i Ekologii (CASE) w Rensselaer Politechnic Institute w Troy w stanie New York, gdzie wykłada projektowanie, technologię i teorię. Posiada szereg międzynarodowych patentów na innowacje w dziedzinie systemów budowlanych i jest szefem nowego projektu badawczego dotyczącego rozwoju lokalnych systemów wytwarzania energii. Ukończyła architekturę na Yale University i uzyskała dyplom Université Laval w Quebecu. Pracowała jako architekt i projektantka wzornictwa w Kanadzie, Europie i Stanach Zjednoczonych. Jej prace wystawiano w MoMA w ramach Young Architects Series, zakwalifikowały się też do finału międzynarodowego konkursu dla projektantów Next Generation Design Competition.
Wojciech T. Oktawiec jest prezesem firmy PATH Architecture z siedzibą w Oregonie (Stany Zjednoczone). W 1983 r. ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. W latach 1983 – 1988 był wykładowcą w Instytucie Projektowania Urbanistycznego i Projektowania Miast na Wydziale Architektury tejże uczelni. Współpracował z wieloma biurami architektonicznymi na Long Island i Manhattanie. W latach 1998 – 2001 był członkiem Zarządu Sekcji Long Island AIA (The American Institute of Architects). Jest założycielem Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego (PLGBC), oddziału World Green Building Council, a od 2007 roku wiceprezesem amerykańskiego oddziału PLGBC. Laureat wielu nagród, m.in. Archie Award w 2002 roku.
Wykład odbędzie się w języku angielskim, zostanie opatrzony komentarzem w języku polskim.
Zachęta
Narodowa Galeria Sztuki
pl. Małachowskiego 3
00 – 916 Warszawa