8 marca 2010 roku nakładem wydawnictwa Iskry ukaże się książka pt. Charaktery i anegdoty. Maksymy i myśli. Małe dialogi filozoficzne francuskiego pisarza Nicolasa Sébastien Chamforta. Pozycja ta stanowi zbiór aforyzmów w tłumaczeniu: Konrada Drzewieckiego, Tadeusza Boya-Żeleńskiego i Ryszarda Engelkinga.
Świat francuskiej arystokracji, zdradzanych i zdradzających kochanków, intrygujących koterii, rozbawionych dworzan jest tłem i materią opisów, złotych myśli i błyskotliwych bon motów francuskiego klasyka krótkiej literackiej wypowiedzi. Czytelnicy odnajdą na kartach książki atmosferę życia, opis postaw, wad i cnót przedstawicieli górnych warstw społeczeństwa francuskiego sprzed wielkiej rewolucji.
Obecna edycja, oprócz klasycznych przekładów Maksym i myśli Konrada Drzewieckiego i Charakterów i anegdot Tadeusza Boya-Żeleńskiego, zawiera współczesne tłumaczenie niepublikowanych wcześniej Małych dialogów filozoficznych. Jego autorem jest Ryszard Engelking.
Kariera pisarska Chamforta jest dość paradoksalna. Był sławny za życia i jest sławny dziś; ale dla innych utworów. Współcześni nie znali tych jego pism, które znamy my; my znowuż nie czytamy tego, za co wielbili go współcześni. Był znanym, uznanym, nagradzanym autorem oficjalnych wypracowań akademickich, modnym pisarzem teatralnym, który wycisnął łzy z oczu samemu królowi, był Akademikiem przed czterdziestym rokiem życia; mimo to wątpię, czy doszłaby nas pamięć pana de Chamfort, gdyby po jego śmierci nie znaleziono w biurku garści papierów. Część tych papierów zagarnęły władze sądowe i te przepadły; część zachowała się. Były to luźne notatki, spostrzeżenia, refleksje, anegdoty, kreślone dla samego siebie, może jako materiał do jakiegoś dzieła. I to jest właściwie wszystko, co dziś żyje z Chamforta – pisał Tadeusz Boy-Żeleński.
Chamfort Nicolas Sébastien, a właściwie Sébastien Roch Nicolas, zwany de Chamfort (1741-1794) – francuski pisarz, członek Akademii Francuskiej. Zwolennik rewolucji francuskiej, twórca jej hasła: Wojna pałacom, pokój chatom. Sławę zdobył jako autor aforyzmów Charaktery i anegdoty (1803, wyd. polskie – 1910). Popularność przyniosły mu wystawiane na scenach dworskich balety i komedie.
Trzeba wybrać: albo kochać kobiety, albo je znać – rzeczy pośredniej nie ma (Sebastien de Chamfort, Charaktery i anegdoty)
Sebastien de Chamfort
Charaktery i anegdoty. Maksymy i myśli. Małe dialogi filozoficzne
Przełożyli: Konrad Drzewiecki, Tadeusz Boy-Żeleński, Ryszard Engelking
Wydawnictwo Iskry
liczba stron: 178
opracowanie graficzne: Andrzej Barecki
format: 110 x 215 mm
oprawa: twarda z obwolutą