Galeria Gardzienice w Lublinie organizuje wystawę multimedialną (film, animacje, fotografie) poświęconą sytuacji polskich zabytków na terenie dzisiejszej Ukrainy i Białorusi i Litwy.
Mając świadomość wielokulturowości tych wyjątkowych miejsc konserwatorzy dzieł sztuki pod kierunkiem dr Janusza Smazy, pracownicy, studenci i absolwenci polskich uczelni konserwatorskich jako jedni z pierwszych (obok historyków sztuki) podjęli wyzwanie ochrony wspólnego europejskiego dziedzictwa. Prace prowadzone są od roku 1990 m. in. w formie studenckich praktyk zawodowych i prac magisterskich, odpłatnych zleceń i wolontariatu. Wystawa pokazuje nie tylko tragiczny stan zabytków ale i efekty wieloletnich realizacji konserwatorskich, które były możliwe m. in. dzięki ogromnej woli działania i bezprzykładnego poświęcenia ich organizatorów, zwłaszcza w początkowym okresie.
Działalność akademickich środowisk w ratowaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego zapoczątkowana została na ziemiach zachodnich Polski (w latach 70- i 80-tych XX w.) i kontynuowana na jej terenach południowo wschodnich (w latach 80-tych i 90-tych XX w.)
Osiągnięcia te będą tematem odrębnej wystawy pt.: „Cmentarze wspólne dziedzictwo – ocalone od zapomnienia” prezentowane w okresie późniejszym.
I film dokumentalny” Śladami Mistrza Pinsla”, reż. Władysław Jurków
II fotografie wybitnego artysty Krzysztofa Hejke
III Wystawa obejmuje realizacje konserwatorskie w świątyniach, pałacach i zamkach wykonane przy zabytkach najwyższej klasy artystycznej i bezcennych dla historii i kultury Polski i historii i kultury tych ziem.
kurator wydarzenia:
Monika Kubat
25 maja – 23 czerwca 2006r
wernisaż 25.05.2006 r., godz. 18.00
Ośrodek Praktyk Teatralnych „Gardzienice”
ul. Grodzka 5a, I piętro, Lublin