20 marca 2010 roku o godzinie 12.00 w Parku im. Stefana Żeromskiego w Kołobrzegu odbędzie sie spektakl historyczny Bój o Kołobrzeg. Weźmie w nim udział ponad 250 pasjonatów historii z całej Polski. Organizatorem jest Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.
W samo południe nadmorska dzielnica uzdrowiskowa zamieni się w arenę, na której wystąpią żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego oraz formacje niemieckie jakie w marcu 1945 r. broniły miasta. Swój debiut będą miały także historyczne pojazdy wojskowe – po 65 latach pojawi się jedyny uruchomiony pojazd SU 76 (samobieżne działo wsparcia piechoty) oraz po raz pierwszy na inscenizacji: transporter półgąsienicowy SU – 75 half – track z kolekcji Muzeum Oręża Polskiego.
Klimat przedwojennego miasta zapewni autentyczna część zabudowy dzielnicy portowej oraz Park Zdrojowy, tworząc scenerię do odtworzenia jednej z największych bitew ulicznych II wojny światowej.
Jest marzec 1945 roku. II wojna światowa dobiega końca. Padają ostatnie bastiony hitlerowskich Niemiec i mimo, że koniec wojny jest już bliski i na wyciągnięcie ręki, na Pomorzu trwa jeszcze obrona miejsc strategicznie ważnych… Na szlaku Pierwszej Armii Wojska Polskiego stoi Kołobrzeg… Kołobrzeg to miasto z ponad tysiącletnią historią położone nad Bałtykiem. Toczyło się o nie wiele bitew w różnych wojnach – od podboju Kołobrzegu przez Bolesława Krzywoustego poprzez wojnę 30 – letnią, wojny napoleońskie po II wojnę światową. Właśnie w marcu 1945 r. rozegrała tu się największa bitwa uliczna stoczona przez Wojsko Polskie w tej wojnie. Na rozkaz Hitlera Kolberg ogłoszono miastem – twierdzą i miał być broniony do ostatniego naboju i ostatniego żołnierza. Niemcy dobrze wiedzieli że Kołobrzeg jest wrotami Bałtyku i jeśli stracą to portowe miasto to stracą również możliwość ewakuacji swoich oddziałów z Kurlandii i Prus Wschodnich – zatem tak zaciekle go bronili i odpierali ataki przez 14 dni.
W 2010 roku przypada 65 rocznica walk o miasto Kołobrzeg oraz Zaślubin Polski z morzem. Symboliczna ceremonia zaślubin, wzorowana na zaślubinach gen J. Hallera w Pucku w 1920 roku, miała również na celu zaakcentowanie powrotu Polski nad Morze Bałtyckie.
Bój o Kołobrzeg to plenerowy spektakl historyczny o otwartej formule, w którym biorą udział grupy rekonstrukcji historycznych, odtwarzające formacje wojsk walczących na Pomorzu w marcu 1945 roku. Pasjonaci w wiernie odwzorowanych mundurach 1 Armii Wojska Polskiego oraz wielu formacji niemieckich, przedstawią ostatnie godziny walk w kołobrzeskim porcie z 17 marca 1945 r.
Program spektaklu:
- zdobycie ostatniej niemieckiej barykady przy obecnej ul. Obrońców Westerplatte
- końcowe walki w parku zdrojowym i wyjście oddziałów polskich na plażę
- symboliczne zaślubiny z morzem poszczególnych pododdziałów po wschodniej stronie ujścia Parsęty do Bałtyku
Po zakończeniu inscenizacji widzowie oraz zaproszeni goście wezmą udział w pikniku historycznym, który rozpocznie się około godziny 14.00 i potrwa do 16.30. Otwarte muzeum techniki wojskowej będzie się składało z pojazdów kolekcjonerskich biorących udział w spektaklu oraz zbiorów należących do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu i Muzeum Techniki w Szczecinie. W miasteczku historycznym swoją ofertę będą prezentować patroni medialni wydarzenia, kolekcjonerzy oraz grupy rekonstrukcji historycznych.
Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu
ul. Armii Krajowej 13
78 – 100 Kołobrzeg