25 maja br. (czwartek) o godz. 15.00 w Muzeum Śląskim w Katowicach otwarta zostanie wystawa „Wymiary nadziei”, prezentująca instalacje Philine Joanny Kempf, szkło artystyczne Jerzego Beceli oraz grafiki Adama Romaniuka.
Na ekspozycji zobaczymy dzieła trojga twórców:
Philine Joanna Kempf to artystka niemiecka, urodzona w 1954 roku w Bremenhaven, od 2000 roku mieszka i pracuje w Muggensturm. Tworzy biżuterię artystyczną, rzeźby i przedmioty z brązu, kamienia, ceramiki, drewna, skóry oraz z samodzielnie czerpanego papieru. Zajmuję się także malarstwem i grafiką.
Jerzego Becela, urodzony w 1947 roku w Rudzie Śląskiej to absolwent wrocławskiej PWSSP, Wydział Ceramiki i Szkła. Pracuje jako samodzielny projektant w dziedzinie szkła artystycznego, zajmuje się również grafiką i malarstwem.
Adama Romaniuk, urodzony w 1949 roku w Gliwicach, jest absolwentem katowickiego Wydziału Grafiki ASP w Krakowie. Obecnie jest profesorem ASP w Katowicach, gdzie prowadzi Pracownię Technik Cyfrowych na Wydziale Grafiki Warsztatowej. Uprawia: grafikę warsztatową (litografię, serigrafię, grafikę cyfrową), grafikę projektową (projektowanie książki, grafikę prasową, plakat).
Wystawę przygotowano po 60 latach od momentu zakończenia II wojny światowej i służy ona budowaniu polsko-niemieckiego pojednania. Muzeum Śląskie w Katowicach jest drugim miejscem, w którym można ją zobaczyć. Pierwsza jej odsłona odbyła się w krypcie kościoła ewangelickiego, tzw. Stadtkirche, w Karlsruhe (Niemcy) w 2005 roku.
Jak pisze Dieter Splinter w katalogu towarzyszącym pierwszej edycji wystawy, „Za tytuł wystawy obrano znane powiedzenie Ostatnia koszula ma wiele kieszeni… /Das letzte Hemd hat viele Taschen/ – Ale czy tak naprawdę jest? Aż do granicy życia niesiemy z sobą osobistą historię. Religie zaś mówią, iż zabieramy tę granicę w zaświaty, jakie by one nie były. Tym zagadnieniem zajęło się trzech artystów, a wyniki ich pracy twórczej, spotkania prezentuje ta właśnie wystawa”.
Wystawę będzie można zwiedzać do 18 czerwca. Towarzyszy jej katalog, z tekstami autorstwa dr Marii Popczyk oraz ks. Henryka Pyki.
Komisarzem wystawy w Muzeum Śląskim jest Andrzej Holeczko-Kiehl
Muzeum Śląskie
Katowice, al. Wojciecha Korfantego 3