15 marca 2010 roku o godzinie 19.00 w Galerii Art w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy Adama Patrzyka Bezsenność. Wystawę będzie można oglądać do 20 marca 2010 roku. Kiedy prowincjonalna Częstochowa układa się do snu, zamknięty w swojej kawalerce malarz musi malować – cierpi na bezsenność. Maluje metropolię, światła wielkiego miasta, które nigdy nie zasypia.
Malarstwo Adama Patrzyka jest dobrem rzadkim. Szczególnie dzisiaj, kiedy sztuka stała się czystą kalkulacją, zarówno na poziomie koncepcji, jak i techniki. Fotografia, film, instalacja dają efekt szybki i łatwo przyswajalny. Jego technika malarska jest unikalna, bo nie pasuje do malarstwa dwudziestego pierwszego wieku i epoki natychmiastowego efektu.
Prezentowana w galerii Art wystawa najnowszych prac Adama Patrzyka Bezsenność jest zaproszeniem do zagadkowego świata artysty – świata bez ludzi, gdzie puste pokoje przypominające dekoracje teatralne, ogromne wypełnione książkami biblioteki i fasady domów o ślepych oknach, skłaniają do refleksji, wywołują podskórne napięcie. Tym razem głównym tematem obrazów są wielkomiejskie pejzaże, drapacze chmur z kropeczkami rozżarzonych okien, wiadukty kolejowe, ulice, skrzyżowania – miasto jak industrialny potwór o każdej porze dnia i nocy, w którego wnętrzu toczy się ukryte przed oczami życie.
Adam Patrzyk – ur. w 1965 r. w Częstochowie. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, dyplom w pracowni prof. Stefana Gierowskiego w 1993 roku. Nie maluje ludzi, zamiast nich przedstawia wnętrza, fasady domów, zapełnione książkami po sufit biblioteki, witryny sklepów. Jego obrazy są mroczne i pełne napięcia, mimo że nie pokazują dramatycznych scen. Maluje je bardzo gęsto, fakturalnie, tworząc niemal jubilerską tkankę. Wnętrza na jego płótnach to nie zwykłe pokoje, ale ponure cele lub tchnące pustką dekoracje teatralne. Jest w nich coś z ostatnich obrazów van Gogha. Patrzyk to z pewnością jeden ze współczesnych kontynuatorów nurtu ekspresjonistycznego w sztuce. Jego ekspresjonizm jest specyficzny: zwrócony do wewnątrz, intymny, skupiony.
Galeria Art
ul. Krakowskie Przedmieście 17
Warszawa